Strona główna > Artykuł

Konkurs Grand PiK 2023. Magda Skawińska z Nagrodą Specjalną

Studio Reportażu i Dokumentu

W tegorocznym Konkursie Artystycznych Form Radiowych i Warsztaty Sztuki Radiowej "Grand PiK 2023" Nagrodę Specjalną otrzymała Magda Skawińska ze Studia Reportażu i Dokumentu PR za utwór pt. "Nikifor z trójkąta". 

Magda Skawińska podczas uroczystej gali Grand PiK 2023fot. Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Nikifor z Trójkąta" - reportaż Magdy Skawińskiej

"Wyluzowana ciocia" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Nagroda Specjalna dla Magdy Skawińskiej 

Nagroda Specjalna, ufundowana przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, została przyznana  za wnikliwy porter bohatera który choć zmaga się z licznymi dysfunkcjami i z przeciwnościami losu, spełnia swoje ambitne marzenia przez sztukę rysowania. 

Trójkąt to potoczna nazwa jednego z osiedli we Wrocławiu. Jest odniesieniem do położonego na Atlantyku Trójkąta Bermudzkiego, gdzie - według fascynatów zjawisk paranormalnych w niewyjaśnionych okolicznościach - doszło do wielu zaginięć statków, jachtów i samolotów. Wrocławski Trójkąt to część miasta wyznaczona trzema ulicami, gdzie dochodziło do wielu zdarzeń kryminalnych. Od kilku lat struktura społeczna się tu zmienia. Mieszkania w starych, poniemieckich kamienicach kupuje wielu młodych ludzi. Zarówno nowi, jak i starzy mieszkańcy remontują nie tylko swoje lokale, ale także elewacje zabytkowych kamienic. Wciąż jednak są lokale pozbawione podstawowych wygód, jak choćby toalety czy łazienki. 

GRAND PiK 2023 dla Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Główna nagroda została ufundowana przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego i przyznana została za wielki profesjonalizm i kulturę w przygotowaniu pogłębionego reportażu w formule śledztwa socjologicznego, będącego opisem bulwersującego i drastycznego zjawiska, a jednocześnie portretem społecznym grupy osób.

Reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego pt. "Wyluzowana ciocia" opowiada o o zbrodni, którą trudno zrozumieć. Rzecz o porwaniu w biały dzień w Poznaniu i gwałcie w lipcu ub.r. na 14-letniej Katarzynie. Gwałtu dokonał 17-letni Alan O. z polecenia 39-letniej Pauliny K. - kobiety, która zgromadziła wokół siebie grupę młodzieży. 


Grand PiK 2023 

Polskie Radio PiK zaprosiło Twórców - Dziennikarzy i Reportażystów – do wzięcia udziału w piętnastym Konkursie Artystycznych Form Radiowych "Grand PiK 2023" i organizowanych w ramach Konkursu Warsztatach Sztuki Radiowej!
Główna idea Konkursu – "utwory może różnić gatunek, ale musi łączyć sztuka", pozwala na przegląd różnorodnych form radiowych, zatem liczymy, że będziemy obserwować zmagania twórców słuchowisk i reportaży, jak i innych form, niemieszczących się w zdefiniowanych gatunkach radiowych.

Tegoroczny Konkurs Artystycznych Form Radiowych i Warsztaty Sztuki Radiowej "Grand PiK 2023" odbył się w dniach 8-12 maja w Bydgoszczy, w studiu Polskiego Radia PiK.