Strona główna > Artykuł

"Dziękuję, nie piję" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Aż 43 proc. ankietowanych przyznaje, że nadużywanie alkoholu jest bardzo dużym problemem w naszym kraju – tak wynika z badań Centrum Badania Opinii Społecznych, opublikowanych w grudniu 2019 roku. Wystarczy latem pospacerować po nadwiślańskich bulwarach czy sopockim Monciaku, aby przekonać się, że w barach i restauracjach sprzedających alkohol nigdy nie brakuje gości.

Lato zbliża się wielkimi krokami a wraz z nim sezon na spożywanie alkoholu na świeżym powietrzufot. Antoni Rokicki

"Dziękuję, nie piję"- reportaż Antoniego Rokickiego

I choć coraz częściej w mediach oddaje się głos osobom uzależnionym od alkoholu, które przestrzegają młodych przed zgubnymi skutkami picia, to rzadko swoim doświadczeniem dzielą się ci, którzy nie są uzależnieni od używek, a są abstynentami.

Bohaterem reportażu jest trzydziestoletni mieszkaniec Warszawy, który bardzo często musi tłumaczyć nowo poznanym osobom na imprezie, dlaczego wybiera zabawę na trzeźwo. – Nie jestem odludkiem, ale zawsze chodziłem własnymi ścieżkami… Nigdy nie czułem potrzeby picia. Po drugie, alkohol nigdy mi nie smakował. Moim eliksirem młodości są ćwiczenia fizyczne, sport, dieta i godzina więcej snu… – opowiada bohater audycji Antoniego Rokickiego.

Jak mężczyzna odnajduje się wśród tych, którzy nie wyobrażają sobie spotkania z przyjaciółmi bez kieliszka…? Gdzie znajduje się granica między umiarkowanym spożywaniem alkoholu, a jego nadużywaniem…?

W reportażu wystąpili przechodnie napotkani w Warszawie nad Wisłą, m.in. pan Hubert; a także barman jednego z sopockich pubów. 

***

Reportaż Antoniego Rokickiego pt. "Dziękuję, nie piję" został wyemitowany w poniedziałek (15.05) o godz. 21.15 w Czwórce.