Strona główna > Artykuł

W hołdzie Irenie Sendlerowej. "Ponad nocą" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

"Ponad nocą" to tytuł wyjątkowego koncertu, który odbył się w Wolskim Centrum Kultury w Warszawie 11 maja, czyli dzień przed 15. rocznicą śmierci Ireny Sendlerowej oraz kilka dni przed 80. rocznicą upadku powstania w getcie warszawskim. Upamiętnia on bohaterstwo Ireny Sendlerowej, która w czasie wojny uratowała ok. 2,5 tys. dzieci. 

"Ponad nocą" koncert przygotowany przez Artura Gotza i Jego Gościfot. Antoni Rokicki

"Ponad nocą" - reportaż Antoniego Rokickiego

- Historia od zawsze była dla mnie ważna - opowiada Artur Gotz, aktor i wokalista, pomysłodawca i organizator koncertu "Ponad nocą". Artysta 15 lat temu przeprowadził się z Krakowa do Warszawy. Po roku życia w stolicy młody aktor trafił do Teatru Kamienica, gdzie Emilian Kamiński zachęcił go do poznawania historii Warszawy.

Czytaj też: "Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat". Dziś 15. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej

Zespół teatru pracował wtedy nad spektaklem "Pamiętnik z powstania warszawskiego", sztuki powstałej na podstawie dzieła Mirona Białoszewskiego. - Poznawaliśmy powstańców warszawskich. Dowiedzieliśmy się, że na dziedzińcu kamienicy, gdzie dziś znajduje się teatr, występował kiedyś Władysław Szpilman, śpiewała tam Wiera Gran, tamtymi piwnicami Irena Sendlerowa przemycała dzieci… - mówi Artur Gotz.

Widowisko "Ponad nocą" w hołdzie Irenie Sendlerowej składa się z dwóch części: pierwsza z nich to część muzyczna - w tym piosenki do wierszy wojennych poetów, do których muzykę stworzył Artur Gotz. Na scenie wystąpili: Michał Jasnos (klawisze), Łukasz Jerzykowski (gitara basowa), Kuba Mikulski (instrumenty perkusyjne). Drugą część projektu stanowiły aktorskie interpretacje tekstów, wspomnień i listów Ireny Sendlerowej w wykonaniu aktorki Kariny Seweryn.

Organizatorem przedsięwzięcia była Fundacja Kultury i Sportu 44 w Warszawie, która w poprzednich latach zrealizowała m.in.: koncert "Wola 44" – w hołdzie ofiarom rzezi Woli; projekt "Białoszewski 100" z okazji setnej rocznicy urodzin Mirona Białoszewskiego, koncert "Sztandary Niepodległości".

W reportażu Antoniego Rokickiego zostaną wykorzystane fragmenty rozmów z Ireną Sendlerową; nagrania pochodzące z archiwum Polskiego Radia (reportaże: Ewy Michałowskiej, Cezarego Galka). 

Czytaj również: 

***

Reportaż "Ponad nocą" autorstwa Antoniego Rokickiego został wyemitowany we wtorek (16.05) o godz. 23.10 na antenie Programu 1.