Strona główna > Artykuł

XXV Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory. "Dwunasty krok" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Reportaż "Dwunasty krok" Antoniego Rokickiego to historia niezwykłej przemiany człowieka, który mimo wielu życiowych zakrętów, wyszedł na prostą. Audycja została zrealizowana w ramach XXV Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. 

Bohater reportażu fot. A. Rokicki

"Dwunasty krok" - reportaż Antoniego Rokickiego oraz rozmowa z autorem

Janusz od kilkunastu lat jest terapeutą uzależnień. Mieszka i pracuje w Warszawie. Do jego gabinetu przychodzą ludzie z różnych środowisk, z różnymi problemami. Niektórym swoim podopiecznym Janusz opowiada o własnej drodze wyjścia z uzależnienia. Pomaga im w walce z własnymi demonami, daje szansę na wolność...

Pierwszy w życiu kieliszek wypił w domu, tuż po zakończeniu szkoły podstawowej alkohol podała mu matka chrzestna. Janusz szybko wyprowadził się od rodziny. Rozpoczął naukę w szkole średniej w innym mieście. Wpadł w wir imprez.

Słowa "kocham cię" od swojej mamy usłyszał pierwszy raz, kiedy miał pięćdziesiąt lat. – To było coś niesamowitego. Rozpłakałem się – opowiada mężczyzna.

W audycji wystąpili przyjaciele bohatera: Ela, Krzysztof, Cezary.

 ***

Autor reportażu - Antoni Rokicki ze Studia Reportażu i Dokumentu PR - jest laureatem XXV edycji Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. To konkurs z wieloletnią tradycją, który ma na celu stworzenie warunków rozwoju młodym twórcom, poszukującym nowych, oryginalnych środków wyrazu w dziedzinie dokumentu artystycznego.

Opiekunem artystycznym pracy jest Agnieszka Czarkowska z Polskiego Radia Białystok. Audycja powstała pod nadzorem Komisji Stypendialnej w składzie: Magda Skawińska (Przewodnicząca Komisji), Agnieszka Czarkowska, Ewelina Kosałka-Passia, Marek Miller, Andrzej Brzoska, Dorota Boniecka-Górny (Sekretarz Konkursu). Reportaż zrealizował Krzysztof Sokół, który jest także autorem muzyki. Fragmenty dzienników bohatera czytał Przemysław Lis.

konkurs stypendialnyFragmenty dzienników bohatera

Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory 

Celem konkursu im. Jacka Stwory jest stworzenie warunków rozwoju młodym reportażystom radiowym, poszukującym nowych, oryginalnych środków wyrazu w dziedzinie dokumentu artystycznego, którzy nie ukończyli 35 lat. Polskie Radio zapewnia zdobywcy stypendium środki na realizację autorskiego projektu, a Studio Reportażu i Dokumentu nadzór artystyczny i pomoc organizacyjną. W konkursie stypendialnym mogą wziąć udział pracownicy i współpracownicy Polskiego Radia lub regionalnych rozgłośni publicznych, a także studenci szkół dziennikarskich, którzy mają już pewien dorobek w dziedzinie reportażu (co najmniej 3 zrealizowane i wyemitowane prace).  

Niedługo wystartuje XXVI edycja Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Więcej informacji na ten temat podamy w najbliższym czasie. 

***

Reportaż "Dwunasty krok" autorstwa Antoniego Rokickiego został wyemitowany w niedzielę (21.05) o godz. 17.10 na antenie Programu 1 Polskiego Radia.