Strona główna > Artykuł

Łatwo dostępny alkohol. "Z małpką w kieszeni" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

"Małe butelki zmieniają sposób picia alkoholu (...). Pozwalają pić wygodniej w sytuacjach, w których wcześniej picie alkoholu było niemożliwe lub zbyt krępujące. (...) Wprowadzają do picia alkoholu elementy niewinnej, niegroźnej zabawy…" – to fragmenty raportu "Dokąd płynie mała wódka", opublikowanego przez firmę Synergion w 2020 roku.

O piciu alkoholu Antoni Rokicki rozmawiał m.in. z przechodniami spotkanymi na bulwarach wiślanychfot. Antoni Rokicki

"Z małpką w kieszeni" - reportaż Antoniego Rokickiego

Jednym z najważniejszych wniosków sformułowanych przez badaczy było stwierdzenie, że każdego dnia w Polsce sprzedawanych jest około trzech milionów "małpek", czyli niewielkich butelek wódki. Jak alarmowali autorzy raportu, po alkohol ten z chęcią sięgają ludzie w każdym wieku, przedstawiciele różnych zawodów, słabo i dobrze wykształceni.

I choć niektóre źródła, takie jak Związek Pracodawców czy Polski Przemysł Spirytusowy, uważają, że liczba kupowanych w Polsce "małpek" jest zdecydowanie niższa, to z pewnością nie wolno bagatelizować problemu nadużywania alkoholu.

>>>ZOBACZ TEŻ: Dziękuję, nie piję" - reportaż Antoniego Rokickiego

W reportażu o swoich doświadczeniach opowiedzą m.in.: Mirek – czterdziestokilkuletni kibic piłki nożnej, uzależniony od alkoholu, który od ponad siedmiu lat nie pije; trzydziestoletni fan sportu, który jest abstynentem; przechodnie napotkani w Warszawie na bulwarach wiślanych, barman z Sopotu. W audycji wystąpią także pracownicy Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych przy ul. Kolskiej 2/4: Daniel Witkowski – kierownik Działu Przerywania Ciągów Alkoholowych oraz Laura Owczarska – psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień.

***

Reportaż "Z małpką w kieszeni" Antoniego Rokickiego został wyemitowany w środę (24.05) o godz. 22.10 na antenie Programu 3.