Strona główna > Artykuł

Parada Polskości w Wilnie. "Wciąż u siebie" - reportaż Andrzeja Urbańskiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Od 18 lat na początku maja w Wilnie spotykają się Polacy mieszkający na Litwie. Najwięcej przybywa ich z samego Wilna i rejonu wileńskiego. To prawie 200-tysięczna społeczność, której nie sposób nie zauważyć. O paradzie opowiada reportaż Andrzeja Urbańskiego "Wciąż u siebie". 

Uczestnicy Parady Polskości na ulicach Wilnafot. Valdemar Doveiko/PAP

"Wciąż u siebie" - reportaż Andrzeja Urbańskiego

W tym roku, w ramach święta, kilkanaście tysięcy osób wędrowało ulicami Wilna, od budynku Sejmu litewskiego, ulicą Giedymina, Świętojańską, obok Pałacu Prezydenckiego i Pałacu Paców w którym mieści się Ambasada Polska w Wilnie – a potem Zamkową, Wielką i Ostrobramską.

Parada jest wyrazem dumy z bycia Polakiem na Litwie oraz demonstracją jedności. Wśród uczestników byli przedstawiciele polskich organizacji społecznych, polskie szkoły i przedszkola, zespoły artystyczne i liczne grono rodaków z Polski. Warto podkreślić, że Polacy na Litwie są najliczniejszą mniejszością narodową i stanowią 6,5 proc. ogółu litewskiego społeczeństwa.


Parada Polskości jest dla jej uczestników okazją do zamanifestowania swojej przynależności narodowej, ale również pokazania, że polska społeczność na Litwie jest duża, aktywna i dobrze zorganizowana.

Zobacz także:

***

Reportaż "Wciąż u siebie" autorstwa Andrzeja Urbańskiego został wyemitowany we wtorek (23.05) w ramach pasma "Noc z Reportażem" (1.10-3.00) na antenie Programu 1.