Strona główna > Artykuł

Studio Reportażu i Dokumentu na 26. Pikniku Naukowym [POSŁUCHAJ]

Studio Reportażu i Dokumentu

Na PGE Narodowym w Warszawie odbywa się 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Na odwiedzających czeka około stu wystawców z eksperymentami i pokazami naukowymi. W tym roku hasło Pikniku to "Rewolucje Naukowe". Uczestnicy wydarzenie mogą zobaczyć, jak pomysły naukowców zmieniły i cały czas zmieniają nasze życie.

Na pomocą długopisu 3D możemy stworzyć własne dźwięki fot. Cezary Piwowarski/PolskieRadio

Nagrane i zmontowane dźwięki dzieci z 26. Pikniku Naukowego cz. 1

Nagrane i zmontowane dźwięki dzieci z 26. Pikniku Naukowego cz. 2

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia z okazji 26. Pikniku Naukowego przygotowało dla uczestników szereg atrakcji. Nie zabrakło zabawy z dźwiękiem, m.in. nagrywania oraz montowania, ale również za pomocą długopisu 3D można było wyprodukować swój własny dźwięk. Ponadto SRiD zaprezentowało płyty z nagrodzonymi reportażami.


26. Piknik Naukowy PR i CNK 

Tegoroczny Piknik poświęcony był kamieniom milowym w rozwoju nauki: innowacyjnym odkryciom, wielkim wynalazkom i fascynującym zjawiskom. Uczestnicy będą mogli zgłębić swoją wiedzę odwiedzając specjalnie przygotowane strefy tematyczne.

Pierwszą z nich jest "Strefa przyszłości", w której można było się dowiedzieć o najnowszych wynalazkach, technologiach oraz badaniach prowadzonych przez naukowców. Kolejna to "Strefa organizatorów", gdzie odwiedzający mogli poznać atrakcje przygotowane przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Trzecia, "Strefa cywilizacji", przybliżyła gościom technologie i badania mające wpływ na nasze życie codzienne. Do najmłodszych miłośników nauki skierowana była "Strefa rodzinna", choć zaciekawić ich może także "Strefa kultowych eksperymentów", pełna kolorowych i intrygujących doświadczeń. Majsterkowicze i konstruktorzy znaleźli coś dla siebie w strefie "Zrób to sam". Ostatnim elementem pikniku była "Strefa zdrowia", dotycząca współczesnych metody leczenia oraz dbania o nasze zdrowie.

Jeśli chodzi o poszczególne atrakcje, to zwiedzający mogli m.in. stworzyć mapę 2D i 3D lodowców oraz zobaczyć, jak wygląda badanie krystalizacji kryształów. Chętni zapoznali się z technologią pozyskiwania energii przy wykorzystaniu światła UV. Nie zabrakło również informacji dotyczących technik, pozwalających sterować urządzeniami elektronicznymi zdalnie oraz za pomocą myśli. 

Była też okazja do zobaczenia najbardziej zaawansowanej wersji robota humanoidalnego Kopernik (znanego z CNK), który dzięki sztucznej inteligencji potrafi komunikować się w każdym temacie. Entuzjaści scenicznych pokazów naukowych mogli liczyć na spektakularne występy na scenie głównej oraz rozmowy z prowadzącymi.

IAR/ans