Strona główna > Artykuł

"Piknik Naukowy" - reportaż Aleksandry Dobieszewskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

W sobotę po raz 26 odbył się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Studio Reportażu i Dokumentu również miało swoje stanowisko. Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 200 instytucji z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. 

Najmłodsi uczestnicy 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i CNK. fot. Cezary Piwowarski/PR

"Piknik Naukowy" - reportaż Aleksandry Dobieszewskiej

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń – zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych. Piknik pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.

Przeczytaj także:

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz pracowników Polskiego Radia: Krystyny Kępskiej-Michalskiej i Roberta Firmhofera (od 2006 r. dyrektora Centrum Nauki Kopernik). Pierwszy Piknik Naukowy (jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS) odbył się 14 czerwca 1997 r. na Rynku Nowego Miasta. Wzięło w nim udział 17 warszawskich instytucji naukowych i dydaktycznych, które w 13 namiotach prezentowały doświadczenia i pokazy z fizyki, archeologii i medycyny. Piknik odwiedziło wówczas ponad 3 tys. osób, co środowisko naukowe uznało za duży sukces. W kolejnych latach liczba zwiedzających szybko rosła – od 2005 roku utrzymuje się w okolicach 100-120 tys. (z wyjątkiem rekordowych lat 2006 i 2013, kiedy w imprezie uczestniczyło 150 tys. osób). Od 2008 roku Piknik Naukowy jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. 

***

Reportaż zatytułowany "Piknik Naukowy" Aleksandry Dobieszewskiej został wyemitowany we wtorek (30.05) w ramach pasma "Noc z Reportażem" (1.10-3.00) w Programie 1.