Data publikacji:
2023-06-01
Strona główna > Artykuł
"W tym domu nie »pachnie«" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o wsparciu wyjścia z bezdomności
Studio Reportażu i Dokumentu
Zapraszamy do wysłuchania reportażu o idei pomocy osobom bezdomnym i uzależnionym, zaadaptowanej z duńskiego programu pomocy społecznej im. Hansa Christiana Kofoeda. Ten pastor protestancki, jako były bezrobotny, wiedział, w jaki sposób zmienić roszczeniową postawę osób bezdomnych, korzystających z pomocy społecznej. Mogli oni np. otrzymać jedzenie dopiero wtedy, gdy wykonali jakąś nawet niewielką aktywność np. dbanie o ubranie. Obowiązywała zasada "pomocy dla samopomocy", po to, by wzmocnić postawę osób bezdomnych, wesprzeć ich w wyjściu z bezdomności. Uczyli się też języków obcych, nowych zawodów.
Wojciech Poss bezdomny Stowarzyszenie Samopomocy Bursa im. im Hansa Christiana Kofoedafot. Adam Bogoryja-Zakrzewski
Taki program usiłowało wprowadzić w Warszawie w latach 90. Stowarzyszenie Samopomocy im. Kofoeda. Bezdomni wykonywali prace budowlane przy tworzeniu bursy na warszawskim Bródnie, uczyli się prac stolarskich, bezdomne kobiety – szycia. Duńczycy wspierali materialnie polska inicjatywę, pokrywają część kosztów materiałów budowlanych.
Kłopoty finansowe zarówno wynikające ze zmiany socjaldemokratycznych władz w Danii, jak i skromnych funduszy w Polsce, spowodowały znaczne okrojenie programu. Mimo to kierownictwo stara się trzymać zasady duńskiego pastora: tu bezdomni muszą dbać o higienę osobistą. To wyjątkowy dom dla bezdomnych, w którym nie czuć woni, charakterystycznej dla tego typu placówek.
Nauka życia na nowo
Uczniowie – bo tak nazywani są pensjonariusze tej bursy – przyznają że to najlepszy, choć skromny ośrodek w Warszawie. Może korzystać z niego 30 osób. Bezdomni sami przyrządzają posiłki, sprzątają, utrzymują ogródek, naprawiają wózki inwalidzkie z przeznaczeniem dla osób potrzebujących, pomagają przy organizacji imprez sportowych dla niepełnosprawnych z Targówka, korzystają z programu nauki obsługi komputera, uczestniczą w kursach dla Anonimowych Alkoholików, prowadzonych przez anonimową alkoholiczkę. Niektórzy z nich, także dzięki pomocy kierownictwa tego ośrodka, niedługo przeprowadza się do mieszkań socjalnych. To szansa dla tych, którzy chcą uciec z bezdomności.
Reportaż oparty jest na jednej z postaci: Wojciechu Possu, byłym przedsiębiorcy, który wpadł w alkoholizm i bezdomność. W wieku 52 lat zaczyna życie na nowo: ma już plany, wstępne propozycje pracy, nowa partnerkę. Nie zamierza jednak przyznawać się w nowym miejscu pracy do swojej byłej już bezdomności. Ta nadal powoduje niechęć otoczenia, odrzucenie przez wiele osób.
***
Reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewskiego "W tym domu nie pachnie" został wyemitowany w środę o godz. 22.10 na antenie Trójki.