Strona główna > Artykuł

Sylwetka ks. Franciszka Blachnickiego. "Niewielu macie ojców" - reportaż Moniki Chrobak

Studio Reportażu i Dokumentu

Cechowała go odwaga w wyznawaniu wiary i nieugiętość wobec komunistycznego systemu totalitarnego. Trwa proces beatyfikacyjny księdza Franciszka Blachnickiego, który zmarł w podejrzanych okolicznościach.

Ks. Franciszek Blachnicki był zaangażowany w ruch ewangelizacyjny i przez lata rozpracowywany przez służby PRLfot. kul.pl

"Niewielu macie ojców" - reportaż Moniki Chrobak

Kapłan był zaangażowany w ruch ewangelizacyjny i przez lata rozpracowywany przez służby PRL-u. Był między innymi inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości, założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka promującej całkowitą abstynencję od alkoholu oraz przede wszystkim ruchu oazowego. Założony przez niego Ruch Światło-Życie formujący młodych katolików był pierwszym na tak wielką skalę w bloku państw komunistycznych. Zaangażowało się w nim łącznie około 2 mln osób. Centralą ruchu był Kopia Górka w Krościenku nad Dunajcem.

W grudniu 1981 roku, na kilka dni przed wprowadzeniem stanu wojennego, duchowny wyleciał do Rzymu. Powrót do Polski groził osadzeniem w więzieniu, więc osiadł w mieście Carlsberg w RFN, gdzie kontynuował swoją działalność ewangelizacyjną i nawiązywał kontakty z przedstawicielami środowisk opozycyjnych krajów bloku wschodniego.
Ksiądz Franciszek Blachnicki zmarł nagle 27 lutego 1987 roku w wieku 65 lat. Jako przyczynę śmierci wskazano zator płucny, jednak wersja oficjalna budziła wówczas duże wątpliwości. 14 marca 2023 roku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oficjalnie ogłosił wyniki drugiego śledztwa w sprawie nagłej śmierci duchownego. Ustalono, że nastąpiła na skutek zabójstwa, poprzez podanie śmiertelnych substancji toksycznych.

Materiały archiwalne w reportażu pochodzą z Instytutu im. ks. Franciszka Blachnickiego, Archiwum Głównego Ruchu Światło-Życie w Lublinie.

Zobacz także:

***

Reportaż Moniki Chrobak pt. "Niewielu macie ojców"  został wyemitowany w niedzielę (4.06) o godz. 17.10 na antenie Programu 1.