Strona główna > Artykuł

Pionierzy agroturystyki. "Meandry turystycznego biznesu" - reportaż Czesławy Borowik

Studio Reportażu i Dokumentu

Lucyna i Bogdan Kozyrowie to znani nie tylko na Roztoczu przedsiębiorcy, pionierzy agroturystyki. Zaczęli od wynajmowania tzw. kwater. – Nie potrafię powiedzieć, jak sobie radziłam. Jeszcze kawałek ogrodu było, trójka dzieci i do pracy – przyznaje Lucyna Kozyra, cofając się myślami do początków działalności. 

Susiec, 9.07.2022. Rezerwat przyrody Nad Tanwią na obszarze Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiejfot. PAP/Wojtek Jargiło

"Meandry turystycznego biznesu" - reportaż Czesławy Borowik

Kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej, nawet już na etapie przedakcesyjnym, przygotowywali się do realizowania coraz większych projektów. Nie byłoby tak, gdyby nie moralny obowiązek opieki nad zbyt wcześnie owdowiałą mamą pana Bogdana. Aby temu sprostać, musieli przeprowadzić się ze Śląska, gdzie wyjechali za pracą, znów w rodzinne strony. – Wtedy to była bardzo trudna decyzja, bo już zaczęliśmy się tam urządzać – dodaje Bogdan Kozyra.

W momencie śmierci ojca pana Bogdana oboje pracowali na Śląsku. Pani Lucyna była nagradzaną pielęgniarką, a pan Bogdan zarabiał bardzo dobrze w Hucie Katowice. Kiedy wrócili na Roztocze, to aż do emerytury pracowali w zawodzie, zarabiając dużo mniej niż na Śląsku. Zaczęli więc wynajmować pokoje turystom. Rozwinęli agroturystykę, wybudowali pensjonat.

W 2013 roku otrzymali drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie "Sposób na sukces". Nagrodę przyznano im za rodzinny biznes. Konkurs miał na celu promowanie przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, a organizatorami były Centrum Doradztwa Rolniczego i Kancelaria Prezydenta RP. Patronat honorowy nad konkursem objął prezydent Bronisław Komorowski.

Dynamicznie rozwijają firmę do dziś. Co dla nich w życiu jest najważniejsze? Jak można realizować swoje pomysły, wykorzystując walory przyrody? W reportażu wypowiadają się: Lucyna Kozyra, Bogdan Kozyra, Marian Mandziuk, Jan Nieścior, Krzysztof Malec, turyści odwiedzający Susiec i okolice. 

Gmina Susiec na Roztoczu/LOT Roztocze

***

Reportaż "Meandry turystycznego biznesu" autorstwa Czesławy Borowik został wyemitowany w poniedziałek (5.06) o godz. 22.10 na antenie Programu 3.