Strona główna > Artykuł

60. KFPP w Opolu. Przypomnijmy archiwalny reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze o Ewie Demarczyk

Polskie Radio

9 czerwca rozpoczyna się 60 Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu i potrwa do 11 czerwca. Na pierwszym festiwalu w Opolu w czerwcu 1963 r. wystąpiła w koncercie inauguracyjnym Ewa Demarczyk, z piosenkami skomponowanymi przez Zygmunta Koniecznego – „Karuzela z Madonnami”, „Taki pejzaż” i „Czarne Anioły”. Pochodząca z Krakowa artystka otrzymała wówczas nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł oraz wazę chińską dla najlepszego wykonawcy piosenek artystycznych.

Ewa Demarczyk (1964 r.)fot. PAP/CAF

Audycja opowiada o fenomenie artystki. Demarczyk to nie tylko głos, ale także kolor. To jednak nie tylko czarna melancholia, ale także żart. Ten humor jest lekki i wyrafinowany, oparty na literaturze z najwyższej półki. Baczyński, Pawlikowska-Jasnorzewska, Leśmian, Tuwim – po takich sięgała „tekściarzy”.

Znajomi i współpracownicy opowiadają o tym, jak Ewa Demarczyk stała się ważną postacią w Krakowie. Jak następnie stała się artystką polskiego i europejskiego formatu. I dlaczego zamilkła.

***

Reportaż "Czarny Anioł" autorstwa Eweliny Karpacz-Oboładze został wyemitowany we wtorek (6.06) w ramach pasma "Noc z Reportażem" (1.10-3.00) w Programie 1.