Strona główna > Artykuł

"Okna" - reportaż Ewy Szkurłat o polskich i ukraińskich twórcach w Teatrze Groteska

Studio Reportażu i Dokumentu

Ten spektakl przemówi do nas sytuacjami i obrazami. Opowiada o znaczeniu i sile domu. O przestrzeni naszego zakorzenienia w niepewnym i zmiennym świecie. To opowieść o tym, jak krucha i łatwa do fizycznego unicestwienia jest ta domowa ostoja. To opowieść stworzona przez polskich i ukraińskich twórców w Teatrze Groteska.

Aktor lalkarz Kijowskiego Miejskiego Akademickiego Teatru Lalek Denis Lemaikin (L) i aktorka Teatru Lalek "Bajka" Daria Kysilevska (P) we fragmencie spektaklu pt. "Karuzela wierszy", w reżyserii Lecha Walickiego i Denisa Lemaikina, zaprezentowanym w Sali Kopułowej Teatru Groteska w Krakowiefot. Łukasz Gągulski/PAP

"Okna" - reportaż Ewy Szkurłat

Tetiana Nikolaeva i Denis Lemaikin to para teatralna z Kijowa. Gdy wybuchła wojna na Ukrainie, znaleźli się w Polsce. A dzięki pomocy UNIMY i środowiska teatralnego w Krakowie, niemal od razu mogli pracować w swojej branży, m.in. w Teatrze Groteska.

Tetiana jest aktorką i reżyserką teatralną. W Kijowie założyła własny teatr oraz szkołę teatralną dla dzieci i dorosłych o nazwie Lito. Denis jest reżyserem teatralnym oraz teatralnym i filmowym aktorem. Pracował w Kijowskim Miejskim Teatrze Lalek, brał udział w kręceniu filmów, uczył aktorstwa i wystawiał spektakle w Teatrze Lito. Wraz z reżyserem Teatru Groteska Lechem Walickim stworzyli wspólny projekt teatralny.

Reportaż "Okna" autorstwa Ewy Szkurłat został wyemitowany w piątek (9.06) o godz. 0.35 w Programie 1 Polskiego Radia.