Strona główna > Artykuł

"CPK z historią w tle" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o Bogusławie Jankowskim

Studio Reportażu i Dokumentu

Bogusław Jankowski zawodowo pracował jako tłumacz z języka niemieckiego i angielskiego. Był ekspertem w dziedzinie transportu publicznego, wiceprezesem Towarzystwa Integracji Transportu. Mało kto wie, że jako pierwszy stworzył koncepcję Centralnego Portu Komunikacyjnego, łączącego linie kolei dużych prędkości, nad którą pracował przeszło 20 lat, z portem lotniczym. To on zaproponował jego lokalizację pomiędzy Warszawą a Łodzią.

Bogusław Jankowski fot. U. Żółtowska-Tomaszewska

"CPK z historią w tle" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.

To była jego wielka pasja. Z wykształcenia psycholog lingwista, zostawił po sobie plany i dokumentację z precyzyjnymi wyliczeniami, godnymi inżyniera. Koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego poświęcił całe życie. Opowiada o nim i jego pasji syn, który często towarzyszył ojcu w czasie jego pracy. Jego ojciec był też uczestnikiem licznych konferencji na całym świecie jako ekspert w dziedzinie transportu. Niezwykły człowiek, którego historię przedstawi ten reportaż. 

Przeczytaj także:

Planowany węzeł przesiadkowy

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów, ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

***

Reportaż "CPK z historią w tle" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej został wyemitowany w poniedziałek (12 czerwca) o godz. 22.10 na antenie Trójki.