Strona główna > Artykuł

Jak żyją współcześni adepci socjologii? "Karowa 18" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Karowa 18, Warszawa. To miejsce szczególne dla wielu humanistów. Znajduje się tam Wydział Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. – Socjologia na Uniwersytecie powstała w latach trzydziestych. Dobrze się rozwijała, ale wojna ten rozwój przerwała – mówi prof. Antoni Sułek, zajmujący się metodologią i historią socjologii, a także badaniami opinii publicznej. – Odżyła szybko po wojnie, ale wraz z nastaniem stalinizmu na przełomie lat 40. i 50. została rozwiązana i wróciła na Uniwersytet w 1957 roku, po odwilży październikowej. I ten okres popaździernikowy, który skończył się dopiero w marcu 1968 roku, jest uważany za złote lata – wskazuje.

Wydział Socjologii UW znajduje się przy Karowej 18 w Warszawie fot. Antoni Rokicki

"Karowa 18" - reportaż Antoniego Rokickiego

Jak wspomina prof. dr hab. Anna Giza-Poleszczuk, dziekan Wydziału Socjologii UW, w latach 60. i 70. kierunek ten wybierali buntownicy, społecznicy. Część z nich planowała karierę polityczną. – Socjologia jest szczególną nauką, bo wyposaża nas w dystans do rzeczywistości. Potrafimy wyjść z wiru, który nas wciąga, stanąć z boku i powiedzieć: to działa w ten, a nie inny sposób – podkreśla prof. Giza-Poleszczuk.

– Nasi pracownicy byli i są świadkami, uczestnikami, wybitnymi badaczami i komentatorami najważniejszych przemian w Polsce ostatnich dziesięcioleci – czytamy na stronie internetowej Wydziału. Stanisław Ossowski, Barbara i Jerzy Szaccy, Stefan Nowak, Antonia Kłoskowska, Antoni Sułek, Paweł Śpiewak – to tylko niektórzy z naukowców związanych z tym miejscem.


Socjolog prof Barbara Szacka Socjolog prof. Barbara Szacka, fot. A. Rokicki 

Dziś Karową 18 wybierają ci, którzy chcą pracować w mediach; którzy planują karierę w agencjach badawczych, międzynarodowych korporacjach czy wiążą przyszłość z uczelnią. Nie brakuje również i tych, którzy są zainteresowani polityką i chcą ją nie tylko opisywać i badać, ale mieć na nią realny wpływ.

Jak na przestrzeni dekad zmieniały się zainteresowania badawcze socjologów? Jakim zagadnieniom poświęcone były prace dyplomowe 30-40 lat temu? Czym żyją współcześni adepci socjologii? Z jakimi refleksjami wkraczają w dorosłe życie? Czy na Karowej czuć ducha historii? 

W reportażu wystąpili: prof. dr hab. Anna Giza-Poleszczuk – dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego; prof. Barbara Szacka, prof. dr hab. Antoni Sułek; dr hab. Michał Kowalski; dr Jakub Motrenko; Zbigniew Kisiela – dyrektor administracyjny Wydziału Socjologii UW; Ewa Andrzejczak; Jan Kaczorek; Daniel Zdrodowski – przewodniczący samorządu studenckiego; Basia Biernacka – wiceprzewodnicząca samorządu; Zuzia Skuza; Janek Kaźmierczak; oraz Klaudia, Beata, An, Jakub. W audycji wykorzystano również nagrania archiwalne Polskiego Radia, w tym wypowiedź prof. Jadwigi Staniszkis.

***

Reportaż Antoniego Rokickiego "Karowa 18" został wyemitowany we wtorek (13.06) o godz. 22.10 na antenie Programu 3.