Strona główna > Artykuł

"Walka o zielone" - reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewskiego

Studio Reportażu i Dokumentu

To reportaż o walce mieszkańców o zachowanie zieleni przy ich posesjach przy nowobudowanej drodze osiedlowej. Czy urzędnicy z gminy posłuchają głosu zwykłych obywateli?

Blokada drzew do wycinki przez zastawione samochody, Stara Miłosna Warszawa fot. Adam Bogoryja-Zakrzewski

"Walka o zielone" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

To mieszkańcy niewielkiego podwarszawskiego osiedla Stara Miłosna w dzielnicy Wesoła, którzy sprzeciwiają się wycince drzew i krzewów przy ich posesjach, położonych przy niewielkiej osiedlowej drodze. Protest zaczął się, gdy tylko pojawiły się maszyny budowlane i rozpoczęła się wycinka pierwszych drzew po jednej stronie tej drogi.

Mieszkańcy i działacze inicjatywy obywatelskiej STARA MIŁOSNA DLA DRZEW wstrzymali dalszą wycinkę, widząc że po drugiej stronie drogi na drzewach pojawiły się pomarańczowe kropki. Te oznaczały jedno - likwidację. Ani urzędnicy ani firma budowlana nie przyznają się jednak do oznaczenia tych drzew pomarańczowymi kropkami. Urząd twierdzi, że te nie będą wycięte. Wykonawca drogi mówi co innego. Nie otrzymał od gminy żadnej informacji o wstrzymaniu wycinki. Na wszelki wypadek "ktoś" zamalował pomarańczowe kropki na zielono... znakiem "niewidzialnej ręki".

Tę sosnę  z gniazdem srok w Starej Miłosnej w Warszawie udało się uchronić przed piłą
Tę sosnę z gniazdem srok w Starej Miłosnej w Warszawie udało się uchronić przed piłą, fot. Adam Bogoryja-Zakrzewski

Paradoks polega też na tym, że ta droga osiedlowa jest budowana w oparciu o specustawę drogową, która była uchwalona dla ułatwienia wywłaszczeń właścicieli domów przy budowie autostrad. Jej zapisy zwalniają urzędników z uzyskiwania zgód właścicieli posesji, położonych przy inwestycjach budowlanych. Mieszkańcy uratowali już przed piłą sosnę z gniazdem ptaków, stojąca przy tej drodze. Zmusili urzędników i budowniczych do osłonięcia jej kory deskami, po to, by nie zniszczyły jej maszyny budowlane.


Kępa drzew z oznaczeniem do wycięcia,  Stara Miłosna, Warszawa
Kępa drzew z oznaczeniem do wycięcia, Stara Miłosna, Warszawa, fot. Adam Bogoryja-Zakrzewski 

Niedawno mieszkańcy osiągnęli sukces. Uratowali przed wycięciem dwa stare dęby w Starej Miłosnej w dzielnicy Wesoła, która chwali się... dbałością o zieleń. Wymogli na urzędnikach zmianę planów i zbudowanie drogi, która okala te drzewa. Te właśnie dęby zgłosili do ogólnopolskiego konkursu na DRZEWO ROKU, w którym internauci głosują na najciekawsze drzewa w Polsce, warte ochrony przed pochopnymi decyzjami urzędników.

***

Reportaż "Walka o zielone" autorstwa Adama Bogoryja-Zakrzewskiego został wyemitowany we wtorek (27.06) o godz. 23.10 na antenie Programu 1.