Strona główna > Artykuł

"Uwaga przyroda. Po pierwsze nie szkodzić" - reportaż Macieja Jastrzębskiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Reportaż Macieja Jastrzębskiego "Uwaga przyroda! Po pierwsze nie szkodzić", to historia sporu mieszkańców wsi położonych nad kompleksem jezior z ornitologami i urzędnikami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska. Urzędnicy stoją na straży programu, który został przyjęty, aby chronić miejsca lęgowe mew. 

zdj. ilustracyjne fot. Shutterstock/Buduroi Alexandru

"Uwaga przyroda. Po pierwsze nie szkodzić" - reportaż Macieja Jastrzębskiego

Ornitolodzy realizują ten program, a mieszkańcy są zmęczeni i wystraszeni sąsiedztwem ogromnej liczby hałaśliwych ptaków. Jak sami mówią - "codziennie przeżywają horror". Każdy z uczestników tego sporu powołuje się na dobro przyrody. Jednak to co wydaje się urzędnikom i ornitologom właściwym, z punktu widzenia mieszkańców szkodzi tamtejszemu środowisku.

Jakby tego było mało, w tym roku ptasia grypa zaatakowała mewią populację. Dla mieszkańców okolicznych wsi, to kolejny problem, bo dotknęły ich sanitarne restrykcje i boją się o swoje zwierzęta. Czy jest szansa na kompromis,  i korektę programu ochrony siedlisk mew, a jednocześnie na zażegnanie sporu? 

***

Reportaż "Uwaga przyroda. Po pierwsze nie szkodzić" autorstwa Macieja Jastrzębskiego został wyemitowany w piątek (29.06) o godz. 0.35 w Programie 1.