Strona główna > Artykuł

"Bohaterowie i my" – reportaż Antoniego Rokickiego o kulisach pracy reportera

Studio Reportażu i Dokumentu

Nagrywaj ludzi w ich domach – to jedna z rad, którą dostaje od starszych kolegów młody reporter. Wyrusza w drogę. Idzie na sąsiednią ulicę lub jedzie na drugi koniec kraju. Z notatnikiem, mikrofonem lub kamerą… Zanim usłyszy od bohatera reportażu to, na czym mu najbardziej zależy, musi zdobyć zaufanie rozmówcy i w pełni oddać się szczerym rozmowom. Rozmowom, które mogą potrwać kilka godzin, tygodni, a czasami – miesięcy lub nawet lat.

Dziennikarze i dziennikarki Polskiego Radia zostali uhonorowani tytułami w konkursie Dziennikarz Medyczny 2023 Rokufot. Polskie Radio

"Bohaterowie i my" – reportaż Antoniego Rokickiego

"Dlaczego tak często ludzie chcą z nami rozmawiać po nagraniach, z dala od mikrofonu? Czy audycja zmienia coś w życiu naszych rozmówców? Czy wolno nam się z nimi zaprzyjaźniać?" – to pytania, na które odpowiedź próbuje odnaleźć Antoni Rokicki, reporter Studia Reportażu i Dokumentu PR. A wszystko zaczęło się od pewnego spotkania z uznaną i doświadczoną reportażystką – Anną Bogdanowicz z Polskiego Radia Białystok podczas Ogólnopolskich Warsztatów Reportażu Radiowego w Tykocinie.

O swojej pracy opowie Adam Bogoryja-Zakrzewski. Niedawno otrzymał główną nagrodę Grand PiK w Konkursie Artystycznych Form Radiowych i Warsztatów Sztuki Radiowej w Bydgoszczy za reportaż "Wyluzowana ciocia". Opowiada on wstrząsającą historię zgwałconej czternastolatki z Poznania i próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak doszło do tej tragedii. – Emocje po tych nagraniach nie pozwalały mi spać. Ogromne napięcie towarzyszyło próbie dotarcia do zgwałconej, jej mamy oraz do mamy gwałciciela… – przyznaje Adam Bogoryja-Zakrzewski. Podkreśla, że kilkukrotnie w trakcie swojej trzydziestoletniej pracy nie podejmował pewnych tematów z uwagi na dobro swoich rozmówców.

Joanna Bogusławska, reportażystka Studia Reportażu i Dokumentu PR, opowie o tym, jak wiele lat temu odkryła, że jedna z jej rozmówczyń, prowadząca zbiórkę pieniędzy na leczenie chorego dziecka, okazała się oszustką. – Gdyby nie uważność na szczegóły, to pewnie byłabym jej kolejną ofiarą, a wraz ze mną ludzie, którzy przesłaliby pieniądze – mówi autorka audycji "Każdy chce trochę lepiej żyć".

W reportażu wystąpią także bohaterki reportaży Antoniego Rokickiego sprzed lat. Daria Wereszczyńska opowie, jakie znaczenie ma dla niej audycja "Dwugłos", opowiadająca o jej trudnym dzieciństwie i rozłące z ojcem. Następnie poznamy losy Iwony Wawrzyniak, której po kilkunastu latach bezdomności udało się w końcu otrzymać mieszkanie socjalne, w którym buduje swoje życie na nowo…

Jak zauważa Anna Bogdanowicz z PR Białystok, reporterzy nagrywający ludzi z różnymi traumami, przypominają czasami spowiedników. Rozmówcy wyjawiają im sekrety, których nie znają nawet najbliżsi. A to wiąże się z dużą odpowiedzialnością…

Zobacz także:

***

Reportaż Antoniego Rokickiego pt. "Bohaterowie i my" został wyemitowany we wtorek (4.07) o godz. 23.10 na antenie Jedynki.