Strona główna > Artykuł

"Deformacje nieciągłe" - reportaż Ewy Szkurłat o zapadliskach w Trzebini

Studio Reportażu i Dokumentu

Zapadliska powstały na skutek płytkiej eksploatacji górniczej dawnej KWK „Siersza”. Kopalnia funkcjonowała w Trzebini od połowy XIX wieku, a swoją działalność zakończyła w 2001 roku. Choć „czarne złoto” nie wyjeżdża na powierzchnię już od 20 lat, mieszkańcy dopiero teraz odczuwają skutki eksploatacji terenu. Wbrew założeniom likwidatorów kopalni pozostałe po wydobyciu węgla pustki nie zostały zapełnione przez wodę.

Kolejne zapadlisko w Trzebibi powstało na ogródkach działkowych na początku lipcafot. PAP/Łukasz Gągulski

"Deformacje nieciągłe" - reportaż Ewy Szkurłat

W Trzebini regularnie dochodzi do zapadlisk. Najgłośniej było w kraju o tym, w którym w leju zniknęło ponad czterdzieści grobów. Ciał nie udało się ekshumować. Dziura została zasypana, a na teren nekropolii nie ma na razie wstępu. Jedna z dziur pojawiła się przy ogrodzeniu prywatnej posesji, kilka metrów od zamieszkanego domu, kolejna na ogródkach działkowych, trzecia na terenie niezabudowanym. Ziemia zapadła się również tuż obok domu kultury i kortów tenisowych, z których wiosną i latem korzystają dzieci.

Czy te wypadki można było przewidzieć? Czy natura zaskoczyła ludzi, czy zlekceważono rządzące nią prawa?

***

Reportaż Ewa Szkurłat (PR Kraków) "Deformacje nieciągłe" został wyemitowany we wtorek (11 lipca) o godz. 22.10 na antenie Trójki.