Strona główna > Artykuł

"Przebudzenie" - reportaż Antoniego Rokickiego o Festiwalu Przebudzonych Tutaka 2023

Studio Reportażu i Dokumentu

Największe spotkanie wolnych Białorusinów – tak o swojej inicjatywie opowiadają organizatorzy Festiwalu Przebudzonych Tutaka 2023. W Gródku pod Białymstokiem przez trzy dni rozmawiali i bawili się przy białoruskiej muzyce. – Tutaj, przynajmniej raz w roku, możemy spotkać się wszyscy. Ci, rozproszeni po całym świecie oraz ci, którzy od zawsze dbali o białoruskie dziedzictwo na Podlasiu. To również miejsce, gdzie zapraszamy wszystkich przyjaciół wolnej Białorusi i miłośników białoruskiej kultury – wyjaśniają na swojej stronie internetowej tutaka.org działacze Fundacji Tutaka.

Festiwal Przebudzonych Tutaka 2023fot. A. Rokicki

"Przebudzenie" - reportaż Antoniego Rokickiego

Co ważne, miejsce spotkania nie jest przypadkowe. To właśnie na polanie Boryk, w pobliżu Gródka, od lat dziewięćdziesiątych organizowano Festiwal Muzyki Młodej Białorusi Basowiszcza. Białoruskie Zrzeszenie Studentów przez trzy dekady zapraszało na swoją imprezę polskich, jak i białoruskich artystów. Zagrały takie zespoły jak: Pidżama Porno, Kult, Lao Che, Mroja, czy ULIS.

I choć festiwal stawia główny nacisk na poznanie muzyki i kultury naszych wschodnich sąsiadów, to w programie przewidziano tak ważne punkty jak: akcja solidarności z więźniami politycznymi, panele dyskusyjne, czy seminarium „Kryzysy i trauma” z psycholożką Aleną Hribanavą. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda, a głównym gościem „Przebudzonych” była białoruska opozycjonistka – Swiatłana Cichanouska.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym wydarzeniu. Miejscem, w którym Białorusini regularnie od lat protestują przeciwko Aleksandrowi Łukaszence, jest Konsulat Generalny Republiki Białoruskiej w Białymstoku. W piątek 14 lipca odsłonięto przed siedzibą konsulatu tablicę z napisem: Skwer Wolnej Białorusi. W uroczystości wzięli udział m.in.: Swiatłana Cichanouska, Tadeusz Truskolaski – prezydent Białegostoku, Paweł Łatuszka – były ambasador Białorusi w Polsce, Artur Michalski – ambasador Polski w Białorusi.

Jak wyglądała tegoroczna edycja „Przebudzonych Tutaka” od kuchni? Czy nadzieja na zmiany za naszą wschodnią granicą jest nadal żywa…? W reportażu wystąpili m.in.: Paweł Stankiewicz – prezes Fundacji Tutaka; Źmicier Kościn – przewodniczący Rady Programowej Tutaka; Kaciaryna Snycina – koszykarka, była kapitan kadry narodowej; uczestnicy koncertów.

***

Reportaż "Przebudzenie" Antoniego Rokickiego został wyemitowany w poniedziałek (24.07) o godz. 22.15 na antenie Trójki.