Strona główna > Artykuł

Wsparcie artystyczne dla najmłodszych. "Miastem urzeczony" - reportaż Moniki Chrobak

Studio Reportażu i Dokumentu

Od niemal 20 lat wspiera talenty artystyczne młodych ludzi. Mowa o Fundacji im. dra Jerzego Masiora z Nowego Sącza. Organizacja Pożytku Publicznego w ten sposób upamiętnia wszechstronną działalność lekarza i zarazem animatora kultury, malarza, poety, społecznika i patrioty.

XXVI koncert w wirydarzu z cyklu „Sądeckie Talenty”, Nowy Sącz, 12 czerwca 2022 r. fot. mat. promocyjne

"Miastem urzeczony" - reportaż Moniki Chrobak

Jerzy Masior (1924 – 2003) urodził się w Chodorowie pod Lwowem ale zamieszkał na stałe w Nowym Sączu i już do końca swego życia był wierny temu miastu. Tu prowadził bogatą działalność promującą to miejsce, m.in. poprzez pisanie wierszy, książek czy piosenek.

Wydał kilka tomików poezji o tematyce sądeckiej m.in. "Prefacje sądeckie", "Kwiaty z tamtych lat", "Z krwi i cieni", oraz książkę pt. "Przetakówka". W ostatnich latach życia swoje serce skierował w stronę Lwowa. Napisał wiele wierszy o mieście swojej młodości wydanych m.in. w tomikach: "Widnokręgi do powtórzenia", "Czas bywa ciszą", "Tyle Cię wszędzie", "Z Łyczakowa z bliska i z daleka", "33 wiersze stamtąd". Jego wielką pasją było też malowanie. Utrwalał na przykład pejzaż wiejski czy zmienność przyrody.

Zajmował się również teatrem. Przez kilka lat współpracował ze sceną poetycką Teatru im. B. Barbackiego w Nowym Sączu. Tworzył spektakle i wieczory poetycko-muzyczne. Wspierał i rozwijał talenty artystyczne dzieci i młodzieży. Jako prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa organizował wyjazdy do Lwowa i sam był przewodnikiem po tym mieście.

Jerzy Masior był żołnierzem Armii Krajowej, został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Obrony Lwowa, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

Czytaj także:

*** 

Reportaż Moniki Chrobak "Miastem urzeczony" został wyemitowany w poniedziałek (31.07) o godz. 22.10 na antenie Trójki.