Strona główna > Artykuł

Dzień Instruktora Nauki Jazdy. "Życie na czterech kółkach" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

7 sierpnia obchodzimy Dzień Instruktora Nauki Jazdy. Co wiemy o tym zawodzie? Kto go wybiera…? Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "Życie na czterech kółkach" autorstwa Antoniego Rokickiego.

Instruktor nauki jazdy Andrzej Grabowskifot. Antoni Rokicki

"Życie na czterech kółkach" - reportaż Antoniego Rokickiego

Andrzej Grabowski z Makowa Mazowieckiego wspomina, jak będąc kilkuletnim chłopcem po raz pierwszy jeździł syrenką, będąc pod opieką taty oraz dziadka. Od samego początku przekazywali mu zasady bezpiecznej jazdy samochodem. Być może wtedy Andrzej pomyślał o tym, by związać swoją przyszłość z jazdą za kółkiem.

Agresja na drodze, z którą tak często możemy się spotkać, związana jest z tym, że wielu kierowców wyładowuje swoją frustrację, związaną z problemami w domu czy pracy, właśnie na uczestnikach ruchu. Andrzej Grabowski uczy kursantów tego, że najważniejsze jest bezpieczne dotarcie do celu oraz zachowanie spokoju. Współpracuje z fundacjami, które prowadzą szkolenia dla młodzieży szkolnej, m.in. z fundacją Prodriver. Pokazują młodym, jak wygląda dachowanie pojazdu, tłumaczą, dlaczego jazda po alkoholu jest niebezpieczna, a także przybliżają, jak podnosić swoją wiedzę o bezpiecznej jeździe…

Instruktor nauki jazdy Andrzej Grabowski fot Antoni Rokicki Instruktor nauki jazdy Andrzej Grabowski fot Antoni Rokicki

***

Reportaż pt. "Życie na czterech kółkach" autorstwa Antoniego Rokickiego został wyemitowany w poniedziałek (7 sierpnia) o godz. 22.10 na antenie Trójki.