Strona główna > Artykuł

"Uprzejmie donoszę". Pierwszy odcinek reportażu Adama Bogoryja-Zakrzewskiego z serii "Krowa"

Studio Reportażu i Dokumentu

O Czadrowie - podkarkonoskiej wsi mówi się nawet za oceanem. Jednak nie z powodu jej walorów rolniczych lecz sąsiadki hodowców bydła, które jej ..."pachnie". Przeszkadzają jej nie tylko krowy, też hałas maszyn rolniczych, zapachy unoszące się z gospodarstwa.

Patryk i Rafał Paździorowie - współwłaściciele gospodarstwa w Czadrowie k. Kamiennej Góryfot. Adam Bogoryja-Zakrzewski

"Uprzejmie donoszę". Pierwszy odcinek reportażu Adama Bogoryja-Zakrzewskiego z serii "Krowa"

I nie jest to zachowanie klasyczne dla osób przeprowadzających się z miasta na wieś. Jego właściciele Państwo Paździorowie mieli w ciągu ostatnich czterech lat - 247 kontroli instytucji i służb, od policji, przez straż pożarną po inspektorów weterynarii. W zasadzie bezzasadnych. Tylko jedna interwencja służby - inspektoratu budowlanego wymogła na gospodarzach złożenie dokumentacji budowlanej legalizującej samowolną przybudówkę obory.

Pozostałe kontrole nic nie wykazywały. Doszło nawet do sprawdzenia przez strażaków wezwanych do ... min. ośmiu opon ułożonych na terenie gospodarstwa. Te zdaniem osoby alarmujące strażaków, stanowić miały zagrożenie pożarowe. Tym razem strażacy także nie wykazali zasadności kontroli, gdyż opony te były używane do na bieżąco przez rolników.

Zdaniem hodowców bydła, te wezwania służb to tylko przykład wykorzystania systemu kontroli instytucji do nękania rolników. Twierdzą, że ich sprawczynią jest sąsiadka, której zarzucają uporczywe nękanie i wykorzystywanie służb do tych inspekcji. Audycja pokazuje bezradność gospodarzy a także niektórych instytucji wobec takich przepisów.
Budzi też wątpliwości dotyczące umarzania postępowań prowadzonych w kierunku uporczywego nękania. O tym jednak szerzej w następnym odcinku z cyklu pt. KROWA.

Także bezkarność przy systemie wykorzystywania służb do kontroli. Konflikt sąsiedzki wpływa nie tylko na relacje ludzkie, także pociąga za sobą poważne skutki finansowe dla gospodarstwa. Zabiera czas rolnikom, zmusza do pokrywania wysokich kosztów spraw sądowych.

Na razie nic nie wskazuje na wyciszenie konfliktu. Nawet wygrana w sądzie z sąsiadką, naruszającej w sposób karygodny zasady ciszy nocnej.

 Przeczytaj także:

***

Pierwszy odcinek reportażu Adama Bogoryja-Zakrzewskiego z serii "Krowa" pt. "Uprzejmie donoszę" został wyemitowany w poniedziałek ( sierpnia) o godz. 22.10 na antenie Trójki.