Strona główna > Artykuł

Prix Europa 2023. Adam Bogoryja-Zakrzewski w Berlinie zawalczy o prestiżową nagrodę

Studio Reportażu i Dokumentu

Reportaż "Wyluzowana ciocia" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego został zakwalifikowany do finału festiwalu "Prix Europa", gdzie nagradzane są najlepsze europejskie produkcje telewizyjne, radiowe i cyfrowe. Festiwal odbędzie się w dniach 22 – 26 października 2023 r w Berlinie, a nazwiska laureatów zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali w Rotes Rathaus (Czerwonym Ratuszu) w Berlinie w piątek, 27 października. 

Adam Bogoryja-Zakrzewski z nagrodą główną w Konkursie Grand PiK 2023fot. Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Wyluzowana ciocia" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Do tegorocznego konkursu zgłosiło się 240 organizacji medialnych, a wpłynęło 611 zgłoszeń. Po gruntownej selekcji wstępnej wybrano 181 wybitnych produkcji z 27 krajów, które w październiku  powalczą o prestiżową nagrodę Prix Europa 2023 Awards. 

Reportaż "Wyluzowana ciocia" 

Reportaż o zbrodni, którą trudno zrozumieć. Nawet prokuratura w Poznaniu prowadząca śledztwo nie potrafi zrozumieć jak mogło dojść do tak wyjątkowego przestępstwa. Rzecz o porwaniu w biały dzień i gwałcie w lipcu ub. r.  na 14-letniej Katarzynie.

Gwałtu dokonał 17-letni Alan O. z polecenia 39-letniej Pauliny K. kobiety, która zgromadziła wokół siebie grupę młodzieży. Dlaczego miała na nich tak silny wpływ. Co zdecydowało, że wykonywali jej polecenia nawet gwałtu na koleżance. Ta także należała do tej grupy.

Kim jest tajemnicza Paulina K. - główna oskarżona w tej zbrodni. Jej oraz gwałcicielowi grozi do 15. lat więzienia. On przyznaje się do winy, ona ją umniejsza.

Od ponad pół roku trwa śledztwo. Udało się dotrzeć do znajomych sąsiadów głównej oskarżonej, którzy ujawniają szczegóły dotyczące jej życia codziennego. Wychowanie w rodzinie patologicznej i zachowania dysfunkcyjne. jest osobą samotnie wychowuje kilkoro dzieci, które też były świadkami gwałtu i go filmowały.

"Wyluzowana ciocia" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

mat. prasowe/ans