Strona główna > Artykuł

Dokumentacja rosyjskich zbrodni wojennych. "Serce stal. Krew Azow" - reportaż Macieja Jastrzębskiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Reportaż Macieja Jastrzębskiego opowiadający o losach radnej z Mariupola, która dokumentuje rosyjskie zbrodnie wojenne. Kateryna Suchomłynowa sama przeżyła oblężenie jej rodzinnego miasta. Ratowała ludzi umierających pod gruzami zbombardowanych domów.

Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę, okolice Mariupola fot. PAP/Abaca

"Serce stal. Krew Azow"- reportaż Macieja Jastrzębskiego

Wspierała żołnierzy pułku Azow, broniących kombinatu Azowstal. Po ucieczce z Mariupola związała się z polskim Instytutem Męstwa i Solidarności im Witolda Pileckiego. Zbiera świadectwa rosyjskich zbrodni wojennych i opowiada o nich nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy. –„To jest mój codzienny front w walce z okupantem” – mówi w reportażu "Serce stal. Krew Azow".

Na razie z córką mieszka w Polsce. Utrzymuje telefoniczny kontakt z mężem, który walczy na pierwszej linii ognia. Po wojnie chce wrócić do Mariupola i pomóc w odbudowie miasta. Autor reportażu Maciej Jastrzębski poznał Katerynę Suchomłynową w trakcie jej ucieczki z bombardowanego Mariupola. On sam ewakuował się z Moskwy. W reportażu "Serce stal. Krew Azow" – Maciej i Kateryna wracają do pierwszych dni wojny, ale koncentrują się na tym co tu i teraz, na życiu Kateryny, która robi wszystko, aby świat poznał ogrom rosyjskich zbrodni i nigdy nie zapomniał.

***

Reportaż "Serce stal. Krew Azow" Macieja Jastrzębskiego został wyemitowany we wtorek (5.09) o godz. 22.10 na antenie Trójki.