Strona główna > Artykuł

"Lato z Radiem"- prawdziwa rewolucja w eterze. "To już 52 lata" - reportaż Beaty Korbas

Studio Reportażu i Dokumentu

Zakończyła się trasa koncertowa "Lata z Radiem", za nami 10 koncertów, a na finałowy - w Przemyślu, przybył prawdziwy tłum słuchaczy, zarówno młodych, jak i tych, którzy pamiętają początki audycji. - W latach 70. i 80. "Lato z Radiem" było jedynym pozytywnym błyskiem w tej szarej rzeczywistości komunistycznej. I do tej pory jestem bardzo związany z tą poleczką "Lata z Radiem". To do tej pory dodaje pozytywnej energii i rozwesela - mówi jeden z fanów "Lata z Radiem" w reportażu Beaty Korbas. 

"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślufot. Cezary Piwowarski/PR

"To już 52 lata" - reportaż Beaty Korbas

Wszystko zaczęło się pierwszego lipca 1970 tego pierwszego roku. Pomysłodawcą audycji Lata z Radiem był Aleksander Tarnawski, twórca późniejszych audycji "Sygnały dnia" i "Cztery pory roku".

>>>ZOBACZ: "Lato z Radiem" 2023. Finał w Przemyślu: Golec uOrkiestra, Viki Gabor i ogromne tłumy na koncercie [ZOBACZ WIDEO]

"Lato z Radiem" przemierzyło Polskę

Tegoroczne "Lato z Radiem" to 46 audycji plenerowych, siedmiu prowadzących, czterech reporterów w trasie i pięć wyjątkowych konkursów. Muzyczna scena "Lata z Radiem" pojawiła się w 10 miastach, a finałowy koncert odbył się w Przemyślu na Podkarpaciu. Podczas naszej trasy wystąpili m.in.: Karolina Lizer i jej Folk Orkiestra, Maryla Rodowicz, Ania Rusowicz i Kminek.

Ostatnie wydanie "Lata z Radiem" 2023 obfitowało w podsumowania i finały. W czwartek (31.08) poznaliśmy m.in. imię konika polskiego - tegorocznej maskotki naszej audycji. Decyzją jury zwierzątko otrzymało imię Szarlotek lub Szarlotka, w zależności od płci konika.

Czytaj także:

***

Reportaż Beaty Korbas pt. "To już 52 lata" został wyemitowany we wtorek (5.09) w godz. 1.10-3.00 w ramach pasma "Noc z Reportażem" w Programie 1 Polskiego Radia.