Strona główna > Artykuł

Magda Skawińska z nagrodą główną w konkursie Audionomia Award 2023

Studio Reportażu i Dokumentu

Nagrodę główną Audionomia Award za reportaż "Nikifor z Trójkąta" zdobyła Magda Skawińska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. 

Magda Skawińska zdobyła główną nagrodę w konkursie Audionomia Award 2023. fot. A. Rokicki

"To nagroda za wnikliwy, kompletny portret artysty, szczegółową dokumentację i świetną szkatułkową dramaturgię, za plastyczne opowiadanie dźwiękiem i klarowną strukturę. Utwór pozwala utożsamić się odbiorcy z postacią główną i odczuć - poprzez siebie - nieprzystawalność indywidualnej historii w kontekście otaczających ją realiów. Doskonale skonstruowana opowieść przypomina nam w sposób delikatny i nienachalny , jak wielki wpływ na życie człowieka ma jego relacja z najbliższymi- z rodzicami. Jest to uniwersalne przesłanie tej pięknej audycji. Nie bez znaczenia jest empatia reporterki, uważne spojrzenie na bohatera, próba zrozumienia jego losów". - czytamy. 


"Nikifor z Trójkąta" - reportaż Magdy Skawińskiej

 

Nagrodę Audionomia Sound Design otrzymał realizator "Nikifora z Trójkąta Maciej Kubera. Jury zdecydowało się docenić wychodzące poza sprawną realizację budowanie pejzażu dźwiękowego, zbudowanie nieśpiesznego rytmu audycji, który pomaga nam zagłębić się w los głównego bohatera. To także nagroda za perfekcyjnie odwzorowaną dźwiękowo pierwotną myśl reportażu, za wręcz trójwymiarowo zarysowaną przestrzeń.

Odgłosy miasta i wnętrz, pociągów i kolejek zmiksowane z muzyką autorstwa zaprzyjaźnionego z bohaterem Piotra Damasiewicza mistrzowsko uzupełniają słowo i są równoprawnym elementem opowieści o Nikiforze z Trójkąta. Dźwięki kreują nienazwany słowem, wewnętrzny świat bohatera reportażu.


ans