Strona główna > Artykuł

Dwa lata kryzysu migracyjnego. "Zapora" - reportaż Pawła Turskiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Mijają dwa lata od początku kryzysu migracyjnego. Kryzysu, którego reżyserem jest Moskwa, a wykonawcą Mińsk. Reżimy chcąc rozpoznać czas i reakcję Polski, sięgnęły po broń "D", czyli demograficzną. Na granicę polsko-białoruską bez przerwy transportowani są migranci ekonomiczni.

Tablica w Usnarzu Górnym, 3 bm. informująca o stanie wyjątkowym na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego. fot. PAP/Artur Reszko

Minęły dwa lata od początku kryzysu migracyjnego (Reportaż w Trójce)

W reportażu "Zapora" punktem wyjścia jest to co się działo w Usnarzu Górnym dwa lata temu. Przypominamy pierwsze reakcje środowisk, pytamy mieszkańców jak, dziś z perspektywy czasu, pamiętają tamte wydarzenia.

Poprzez wspomnienia docieramy do tego, jak dziś wygląda sytuacja na granicy. Mimo tego, że atak hybrydowy wciąż trwa, to jest tutaj spokojnie. Duża zasługa w tym zapory, która zagwarantowała bezpieczeństwo Polkom i Polakom. Zapora chroni też strażników granicznych, którzy przed jej powstaniem byli narażeni na ciągłe, agresywne ataki ze strony białoruskich służb i migrantów. Mimo tego, że zapora broni nas przed bronią demograficzną, pewne środowiska chcą jej likwidacji. Wskazują one na jej nieskuteczność. Wszelkie wątpliwości, miesiąc przed referendum, rozwiejemy w reportażu.

Najczęściej czytane:

***

Reportaż "Zapora" Pawła Turskiego został wyemitowany w środę (13.09) o godz. 22.10 na antenie Trójki.