Strona główna > Artykuł

Narodowe Czytanie 2023. "Literackie święta" - reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

Studio Reportażu i Dokumentu

W ostatnią sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim i w całej Polsce, a także poza granicami naszego kraju można było przenieść się w świat bohaterów "Nad Niemnem", najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej. Powstawała ona w latach 1886-1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Podejmuje tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskimfot. Cezary Piwowarski/PR

"Literackie święta" - reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

Za nami już XII edycja Narodowego Czytania. Przez te 12 lat czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, fragmenty dzieł Aleksandra Fredry, fragmenty Trylogii Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, fragment 8 lektur, w 2020 roku "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Wtedy ponad siedemdziesięciu aktorów wcieliło się w bohaterów dramatu. Swoich sił próbowali też obcokrajowcy. Miklos z Węgier, Markus Eberharter - literaturoznawca z Austrii i wykładowca literatury niemieckojęzycznej na Uniwersytecie Warszawskim, Źmicier Kościn z Białorusi - dziennikarz Polskiego Radia Białystok.

W reportażu wypowiadają się też artyści z Narodowego Czytania: Tomasz Zacharewicz - współreżyser Aktu I i II "Balladyny" Juliusza Słowackiego - oraz aktorzy: Andrzej Mastalerz, Halina Łabonarska, Aleksandra Radwan.

W następne lata czytana była "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza. A w tym roku "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Zapraszamy do wysłuchania archiwalnego reportażu Doroty Bonieckiej-Górny zatytułowanego "Literackie święta".

Polskie Radio przygotowało serwis specjalny poświęcony Narodowemu Czytaniu narodoweczytanie.polskieradio.pl.

.

Zobacz także:

***

Reportaż "Literackie święta" autorstwa Doroty Bonieckiej-Górny został wyemitowany w ramach pasma "Noc z Reportażem" we wtorek (12.09) w godz. 1.10-3.00 na antenie Programu 1.