Strona główna > Artykuł

50. rocznica śmierci Zbigniewa Stepka. "Sam możesz wybierać los" - reportaż Katarzyny Michalak

Studio Reportażu i Dokumentu

"Góry wysokie, wiem, co z wami walczyć każe…" - brzmią słowa hitu Budki Suflera "Cień wielkiej góry", który utrwalił legendę radiowca i himalaisty Zbigniewa Stepka. W 1956 ukończył polonistykę na KUL, był autorem słuchowisk radiowych, a w latach 1958–1966 kierownikiem redakcji literackiej Radia Lublin. 

Zbigniew Stepekfot. Archiwum Radia Lublin

"Sam możesz wybierać los" - reportaż Katarzyny Michalak

Autor m.in. powieści "Most" opublikowanej w 1972 r. oraz wydanej pośmiertnie książki "Charchira" (1974) o wyprawie w Ałtaj Mongolski z 1969 roku. Zginął w lawinie lodowej wraz z Andrzejem Grzązkiem w Himalajach Lahul, w drodze na szczyt CB12. Ich ciał nie odnaleziono. Na cmentarzu w Lublinie przy ulicy Lipowej, nieopodal siedziby Radia Lublin, znajduje się płyta symbolicznie upamiętniająca Zbigniewa Stepka.

W tym roku mija 50. rocznica jego tragicznej śmierci. Dlatego zapraszamy do wysłuchania audycji dokumentalnej, która jest próbą ukazania Zbigniewa Stepka jako artysty radia, miłośnika gór i człowieka, który - we wszystkim, czego dotknął - chciał zdobywać najwyższe szczyty.

***

Reportaż "Sam możesz wybierać los" autorstwa Katarzyny Michalak (Radio Lublin) został wyemitowany we wtorek (12.09) w ramach pasma "Noc z Reportażem" (1.10-3.00) na antenie Programu 1.