Strona główna > Artykuł

Komputery i muzyka to ich świat. "Nasz dom" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Marcin jest programistą, Agata od lat zajmuje się środkami unijnymi. Mają 3 synów. Dżojstiki, komputery to ich świat, ale jest jeszcze muzyka. Marcin grał na gitarze klasycznej, Agata gra na pianinie, synowie też. Od dziecka uczą się muzyki. Jakiej przyszłości chcą dla swoich synów i co jest dla nich w edukacji najważniejsze. 

Marcin i Agata z synami fot. archiwum prywatne

"Nasz dom" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

W życiu można robić wiele rzeczy 

- Ja jestem związany z branżą IT. Od szkoły podstawowej wiedziałem, w którym kierunku chcę iść, i cały czas w tę stronę dążyłem. No i tak cały czas jestem związany z tym, co lubię. I tak myślę, że jeżeli robi się to, co się lubi, to się nie przepracuje żadnego dnia. Tak że ja myślę, że w ogóle nie pracuję - podkreśla Marcin.

Z kolei jego żona Agata, na co dzień zajmuje się funduszami europejskimi. - Pracuję w instytucji publicznej i tym się zajmuje przez całe swoje życie zawodowe. W mojej branży bardzo ważne są efekty tej pracy i widzę, jak fundusze zmieniają świat i zmieniają Polskę. Bardzo mi się to podoba, ale faktycznie wydaje mi się, że w pewnym momencie życia zawodowego też szukam takich odskoczni - przyznaje Agata. - Uważam, że w życiu można robić wiele rzeczy, i wydaje mi się, że być może nadejdzie taki dzień, że ja pójdę w zupełnie inną stronę - dodaje bohaterka reportażu. 

Muzyka nas ukształtowała 

Marcin i Agata poznali się... dzięki muzyce. Oboje byli członkami kościelnego zespołu muzycznego. - Marcin grał na gitarze basowej, bardzo mu było twarzy z tą gitarą, a ja śpiewałam. No i tak się poznaliśmy. I tak razem idziemy przez życie. Ja podśpiewuje sobie pod nosem, jak chłopaki grają - mówi Agata. - Swoje dzieciństwo i młodość też spędziłam w szkole muzycznej i w zespole folklorystycznym. Moja mama, moja ciocia tańczyły w tym zespole, chodziły do szkoły muzycznej, dziadkowie byli muzykami i to na pewno mnie ukształtowało - opowiada. 

Dzieci Marcina i Agaty również interesują się muzyką oraz kształcą się w tym kierunku. - Starszy syn zaczyna II stopień w szkole muzycznej na wydziale jazzu, z kolei najmłodszy syn rozpoczął naukę gry na fortepianie - słyszymy. 

- Dajemy chłopakom możliwości przetestowania różnych rzeczy, różnych dyscyplin sportowych. Jeżeli mają jakąś chęć spróbowania czegoś, tak jak nurkowanie czy granie na pianinie, to inwestujemy w to, żeby zobaczyli, czy to jest faktycznie to, co chcą robić - zaznacza Marcin. 

W świecie komputerów 

Dżojstiki, komputery są również obecne w życiu rodziny. - Chłopcy mieszkają w jednym pokoju, jest ogromne biurko, trzy stanowiska i trzy komputery. Każdy ma swój fotel gamingowy - zaznacza bohaterka reportażu. - Mamy monitorowany dostęp do internetu. W tym roku chłopaki mają dwie godziny każdego dnia. Internet wyłącza się o godz. 23.00 w piątki i w soboty, w niedzielę wcześniej - dodaje. 

***

Reportaż "Nasz dom" autorstwa Urszuli Żółtowskiej został wyemitowany w piątek (15.09) o godz. 0.35 na antenie Programu 1.