Strona główna > Artykuł

48. FPFF w Gdyni. Reportaż Jakuba Tarki "Festiwal wczoraj, festiwal dziś"

Studio Reportażu i Dokumentu

Tegorocznemu Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2023) towarzyszą dwie wystawy - projektów scenografii Allana Starskiego (tegorocznego laureata Platynowych Lwów za całokształt twórczości) i plakatów Andrzeja Pągowskiego "Morgenstern na nowo". Obaj twórcy od lat związani są z Festiwalem. Jakie zdarzenia z tej corocznej imprezy filmowej utkwiły w ich pamięci, jak wyglądały jej początki, jaki wpływ miała na ich twórczość i jak oceniają ją dziś?

Gala otwarcia 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. fot. PAP/Andrzej Jackowski

"Festiwal wczoraj, festiwal dziś" - reportaż Jakuba Tarki

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku, do roku 1986 FPFF organizowany był w Gdańsku, następnie jego siedzibą stała się Gdynia, a centrum festiwalowym - Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej.

Co roku widzowie FPFF – bardzo często jako pierwsi w Polsce – mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów a także szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych.

W reportażu wspomnienia Allana Starskiego z pierwszego festiwalu.

***

Reportaż Jakuba Tarki "Festiwal wczoraj, festiwal dziś" został wyemitowany w piątek (22.09) o godz. 0.35 na antenie Programu 1.