Strona główna > Artykuł

"Dawna wieś" - reportaż Moniki Chrobak

Studio Reportażu i Dokumentu

Przypomina dawne tradycje swojej małej ojczyzny. Stowarzyszenie Gospodyń "Konwalia" w małopolskiej Małej Wsi w specjalnych kronikach gromadzi zdjęcia i wspomnienia na temat miejscowości, byłych mieszkańców i ich zwyczajów.

– Chcemy nie tylko pielęgnować pamięć o tym jak ludzie dawniej żyli, ale też przypominać uniwersalne wartości, jak szacunek do rodziców, sąsiadów i naszego kraju – podkreśla Zofia Smajdor, prezes Stowarzyszenia Gospodyń "Konwalia"fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Dawna wieś" - reportaż Moniki Chrobak

Na fotografiach można między innymi zobaczyć drewniane domy jeszcze kryte strzechą czy relacje z ważnych uroczystości patriotycznych lub religijnych. Dawną wieś przybliżają też scenki utrwalone podczas specjalnych występów. Organizacja pokazuje na przykład, jak się dawniej pracowało w polu czy w domu czy choćby jak się przygotowywało potrawy regionalne. Kiedyś specjalnością na stole były m.in. kudłate kluski robione z tartych ziemniaków i odrobiną mąki. Po ugotowaniu podawało się je z mlekiem lub ze stopionym boczkiem.

 Przeczytaj także:

– Chcemy nie tylko pielęgnować pamięć o tym, jak ludzie dawniej żyli, ale też przypominać uniwersalne wartości, jak szacunek do rodziców, sąsiadów i naszego kraju – podkreśla Zofia Smajdor, prezes Stowarzyszenia Gospodyń "Konwalia".

***

Reportaż Moniki Chrobak pod tytułem "Dawna wieś" został wyemitowany we wtorek (26 września) o godz. 22.10 na antenie Trójki.