Strona główna > Artykuł

"Zostaw to pod drzwiami" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Jeśli w piątek kurier przywiezie Państwu paczkę, złóżmy mu najlepsze życzenia. 29 września jest bowiem świętem kurierów i przewoźników. Wybrano ten dzień, gdyż tego dnia Kościół katolicki obchodzi święto św. Gabriela Archanioła, patrona kurierów i doręczycieli. Obchody zainicjowały firmy spedycyjne w 2004 roku, by zwrócić uwagę społeczeństwa na rolę kuriera i firm przewozowych w gospodarce.

Jak wygląda praca kuriera?fot. Antoni Rokicki

"Zostaw to pod drzwiami" - reportaż Antoniego Rokickiego

Cierpliwość, opanowanie, skupienie - to cechy przydatne w tej pracy. Często zawód ten wybierają osoby młode, które cenią sobie kontakt z ludźmi, swobodny grafik oraz pracę w ciągłym biegu. Franz, dwudziestodwulatek pochodzący z Rzeszowa, pracuje 7 dni w tygodniu. Ma swój skuter i rozwozi jedzenie. - Jestem uzależniony od tej pracy. Mam 22 lata, a czuję się jakbym miał 30-40. Pracuję za dwóch albo nawet czterech kurierów. W pracy spędzam 300 godzin w miesiącu - opowiada rozmówca Antoniego Rokickiego.

Kurierzy rowerowi, których od kilku lat widzimy na ulicach większych i średnich miast, mogą podjąć współpracę z aplikacjami umożliwiającymi zamawianie jedzenia, na dwa sposoby: zakładając własną działalność gospodarczą lub podpisując umowę z tzw. partnerem.

Kamil Leszczyński, prezes firmy Eternis, opowiada o tym, jak wygląda praca kurierów z perspektywy wspomnianego partnera kuriera. - Działamy na terenie całej Polski, natomiast stacjonarnie jesteśmy w 10 miastach - mówi bohater reportażu. Firma istnieje na rynku od 2018 roku i podpisała już ponad 40 tys. umów z kurierami z Polski i zagranicy, np. z Ukrainy, Białorusi czy Gruzji. Co ciekawe, Eternis umożliwia dostawcom wypłatę codzienną - tzw. dniówki, które są nowością na polskim rynku.

Dla niektórych praca dostawcy jest jedynie zajęciem dodatkowym. Jedną z bohaterek reportażu jest instruktorka fitness, która kurierką została trzy lata temu, w pandemii koronawirusa. - Biura, firmy były zamknięte… Chciałam mieć inną pracę. Już od dawna jeździłam rowerem, tak więc chciałam znaleźć pracę, która to wykorzystuje… - opowiada instruktorka. Obecnie pracuje przed lub po pracy w klubie sportowym, a także rozwozi jedzenie w weekendy.

Czy rynek kurierski będzie się nadal prężnie rozwijał? Jakie zmiany czekają kurierów…?

***

Reportaż "Zostaw to pod drzwiami" autorstwa Antoniego Rokickiego został wyemitowany w środę (27.09) o godz. 22.10 na antenie Trójki.