Strona główna > Artykuł

"W pośpiechu" - reportaż Antoniego Rokickiego

Jedynka

Trudno z nimi zamienić słowo, bo ciągle są w biegu. Pracują z ludźmi, pokonują tysiące kilometrów: samochodem, rowerem lub skuterem. 29 września - ich święto – Dzień kuriera i przewoźnika. 

Kurierzy rowerowi. Jak wygląda ich praca?fot. Antoni Rokicki

"W pośpiechu" - reportaż Antoniego Rokickiego

Lato to czas, za którym kurierzy rowerowi, nie przepadają. Narzekają na mniejszą ilość pracy, a w związku z tym – na niższe zarobki. Bohaterka reportażu, trzydziestokilkuletnia kurierka z Warszawy, która od trzech lat rozwozi rowerem jedzenie zamawiane przez popularne aplikacje mobilne, opowiada, że na największe wynagrodzenie może liczyć, kiedy pogoda za oknem nie dopisuje. 

O tym, jak przydatna jest praca dostawców, mogliśmy się wszyscy przekonać w dobie pandemii koronawirusa. Zamknięte liczne sklepy oraz restauracje były na skraju bankructwa. Wiele z nich przetrwało właśnie dzięki kurierom. Rozmówczyni Antoniego Rokickiego wspomina, że w 2020 roku straciła na pewien czas pracę jako instruktorka w klubie fitness. – Biura, firmy były zamknięte… Już od dawna jeździłam rowerem, tak więc chciałam znaleźć pracę, która to wykorzystuje… – mówi bohaterka reportażu “W pośpiechu”.

Zapytana, jakie cechy charakteru przydają się w tym zawodzie, odpowiada, że są to: cierpliwość, opanowanie, skupienie. Wypadki na drodze, niecierpliwi klienci czy brak stałej pensji – to tylko niektóre z trudności, jakie mogą odstraszyć zainteresowanych pracą w "kurierce". 

Czego jeszcze nie wiemy o pracy tych, którzy 29 września obchodzą swoje święto…?

***

Reportaż "W pośpiechu" autorstwa Antoniego Rokickiego został wyemitowany w czwartek (28.09) o godz. 21.40 na antenie Czwórki.