Strona główna > Artykuł

15. Festiwal Filmowy NNW. Maciej Jastrzębski z nagrodą główną, wyróżnienie dla Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Dziennikarz Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia Maciej Jastrzębski zdobył nagrodę główną w Konkursie Radiowym 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Otrzymał wyróżnienie za reportaż "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko", w którym przedstawił trudne losy pisarza Ferdynanda Goetla.

Dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski otrzymał w sobotę w Gdyni nagrodę na Festiwalu Niepokorni Niezłomni fot. facebook.com/festiwal.filmowy.nnw/&https://twitter.com/MacJastrzebski

Przewodniczący jury Konkursu Radiowego Piotr Witt wyjaśnia, że Maciej Jastrzębski w niezwykle poruszający sposób przedstawił postać Goetla, którego komunistyczne władze skazały na zapomnienie. Przewodniczący jury zwrócił również uwagę na niezwykłe przygotowanie historyczne autora reportażu oraz obiektywizm w opowiadaniu historii pisarza.

- No a poza tym odkrywczość tego tematu, bo właściwie Ferdynand Goetel został tak dokładnie wymazany z historii literatury polskiej, że dzisiaj - zwłaszcza młodzi ludzie - nic o nim nie wiedzą, a to był bardzo wybitny pisarz - mówił Piotr Witt.


Posłuchaj
00:28 12579746_4.mp3 Przewodniczący jury Konkursu Radiowego Piotr Witt: bardzo dobre przygotowanie historyczne autora (IAR) 

Maciej Jastrzębski powiedział po otrzymaniu wyróżnienia, że reportaż o Ferdynandzie Goetlu jest dla niego wyjątkowo ważny, bo opowiada nie tylko o samym pisarzu, ale jest również opowieścią o życiu rozmówców.

- O tym jak wychowywali się bez ojca, jak ponosili konsekwencje tego, że ojciec musiał uciekać z kraju i wreszcie, jak dojrzewało w nich przekonanie o słuszności postępowania ojca - wyjaśniał dziennikarz.

Maciej Jastrzębski o swoim reportażu (IAR)

Korespondent IAR dodał, że ten reportaż to też opowieść o niezwykłym bohaterze, który poświęcił karierę, rodzinę, wolność i własne bezpieczeństwo po to, byśmy poznali prawdę i "doznali wolności w pełnym wymiarze".

Dziennikarz Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia o różnych typach bohaterów (IAR)

W tym roku do Konkursu Radiowego 15. Festiwalu NNW zakwalifikowanych zostało 13 słuchowisk. Piotr Witt podkreśla, że wybór był niezwykle trudny, bowiem wszystkie audycje były zrealizowane na znakomitym poziomie.

- Wysłuchanie siedmiu lub ośmiu godzin audycji odnoszących się do tematów dramatycznych albo tragicznych to jednak jest bardzo duża dawka. Kierowaliśmy się kryteriami przede wszystkim dobrej roboty radiowej, ale także - ze względu na specjalny charakter festiwalu - kryteriami pozaartystycznymi: wybór tematu, odkrywczość tematu - mówił Piotr Witt.

Przewodniczący jury Konkursu Radiowego Piotr Witt o trudnym wyborze zwycięzcy (IAR)

Jury Konkursu Radiowego przyznało także wyróżnienia dla Mariusza Malca za reportaż "Trzy dni Korfantego", Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej za reportaż "Szpotański i spółka" oraz Magdalenie Galas-Klusek za reportaż pod tytułem "Młynek Marysi".

Polskie Radio było jednym z patronów medialnych Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci".

Czytaj więcej:

IAR/kg/nt