Strona główna > Artykuł

Pamięć o powstańcach. "Duch Żywiciela" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

W poniedziałek (2.10) obchodziliśmy 61. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego. Jak wyglądały ostatnie dni walki o wolność stolicy? To jedno z pytań, które zadawał sobie Tomasz Michałowski – przyjaciel Powstańców. Mężczyzna wychował się na warszawskim Żoliborzu. W jego rodzinie nie było Powstańców, ale historia 1944 roku jest mu szczególnie bliska. 

Od kilkunastu lat Tomasz Michałowski poznaje losy członków Armii Krajowejfot. Antoni Rokicki

"Duch Żywiciela" - reportaż Antoniego Rokickiego

Tomasz Michałowski od kilkunastu lat poznaje losy żołnierzy z Armii Krajowej – Obwodu "Żywiciel". Momentem przełomowym było poznanie Benona Janczewskiego, pseudonim Artur. Tomasz Michałowski spotkał Powstańca po jednych z uroczystości rocznicowych i tak zaczęła się ich znajomość. – Odwiedzałem Benka raz-dwa razy w tygodniu. Pomagałem mu w codziennych sprawach – opowiada bohater reportażu.

Wraz z kolejnymi latami, poznawał innych żołnierzy i ich historie walki o stolicę. Dołączył do stowarzyszenia, tworzonego przez Powstańców z Żywiciela. Obecnie grupa nazywa się Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej Żywiciel i Miłośników Ich Tradycji. Tworzą ją Powstańcy, ale też ich rodziny i przyjaciele. Jedną z tradycji stowarzyszenia jest coroczne sprzątanie grobów powstańczych…

W reportażu Antoniego Rokickiego zatytułowanym "Duch Żywiciela" Tomasz Michałowski oprowadzi nas po Powązkach i podzieli się swoimi wspomnieniami o zmarłych bohaterach…

Czytaj także:

***

Reportaż "Duch Żywiciela" autorstwa Antoniego Rokickiego został wyemitowany we wtorek (3.10) w ramach pasma "Noc z Reportażem" w Programie 1.