Strona główna > Artykuł

Sanktuarium kard. Stefana Wyszyńskiego. "Bachledówka Prymasa" - reportaż Moniki Chrobak

Studio Reportażu i Dokumentu

Górale wspominają postać wielkiego Polaka. Abp Marek Jędraszewski ustanowił kościół na Bachledówce koło Zakopanego Sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Czciciela Matki Boskiej Jasnogórskiej.

Kardynał Stefan Wyszyńskifot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Bachledówka Prymasa" - reportaż Moniki Chrobak

Prymas Tysiąclecia, na zaproszenie Generała Zakonu O. Jerzego Tomzińskiego, chętnie spędzał swój miesięczny odpoczynek w lipcu przez siedem kolejnych lat (w latach 1967-1973) w paulińskim domu na Bachledówce. Codziennie sprawował Mszę św. z homilią, a wieczorem uczestniczył w nabożeństwie, po czym odprawiał Apel Jasnogórski.

Tu poświęcił kopię Jasnogórskiej Ikony. Na początek i koniec jego pobytu przyjeżdżał z Krakowa kard. Karol Wojtyła-ówczesny Metropolita Krakowski. Tu omawiali najważniejsze sprawy Kościoła i Polski.

Kardynał Stefan Wyszyński nawiązał serdeczną relację z okolicznymi mieszkańcami, z którymi się modlił, rozmawiał i odpoczywał. Górale by mu nic złego się nie stało, organizowali specjalne warty, zwłaszcza nocami. Pracownicy ówczesnej Służby Bezpieczeństwa bowiem nie spuszczali go z oczu.

Dla upamiętnienia wakacji spędzanych przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, paulini budują Dom Pamięci Prymasa Tysiąclecia. Będzie to edukacyjne, nowoczesne muzeum, multimedialne i interaktywne, mające też służyć pielgrzymom i turystom jako miejsce odpoczynku.

Zobacz też: 

***

Reportaż "Bachledówka Prymasa" autorstwa Moniki Chrobak został wyemitowany we wtorek (10.10) w ramach pasma "Noc z Reportażem" w Programie 1.