Strona główna > Artykuł

"Lepszy start" - reportaż Moniki Chrobak o Fundacji Pomost z Zabrza wspierającej byłych więźniów

Studio Reportażu i Dokumentu

Fundacja Pomost z Zabrza wspiera byłych więźniów w rozpoczęciu nowego życia po wyjściu na wolność. To organizacja pożytku publicznego, która prowadzi m.in. zajęcia profilaktyczne na terenie zakładów karnych i aresztów śledczych w regionie. 

Podopieczni Fundacji Pomost, która pomaga byłym więźniom wrócić do życia na wolności, remontują, po pracy i za darmo, jedno z zabrzańskich przedszkoli. Fundacja prowadzi ośrodek readaptacyjny w Zabrzu, organizowane przez nią programy pozwalają byłym więźniom na nowo przystosować się do norm i życia społecznegofot. PAP/Andrzej Grygiel

"Lepszy start" - reportaż Moniki Chrobak

W ramach stacjonarnego ośrodka podopieczni nie tylko otrzymują darmowe mieszkanie na pewien okres, ale także wykwalifikowaną pomoc psychologiczną. Fundacja prowadzi także Społeczny Ośrodek Readaptacji dla byłych osadzonych w Zabrzu, w tym także punkt konsultacyjny dla osób opuszczających zakłady karne i ich rodzin.

Ważnym elementem są tam funkcje pełnione przez mieszkańców w trakcie udziału w programie. Każda z tych osób ma przypisane określone obowiązki. To prezes, gospodarz domu, szef ochrony, szef kuchni, szef remontu czy skarbnik. W tej sposób podopieczni fundacji uczą się ważnych umiejętności służących do radzenia sobie w społeczeństwie. – Wszystko po to, aby ponownie nie trafić na drogę przestępczą – mówią prowadzący organizację.


 Czytaj także:

Pomóc tym, którzy w potrzebie

Fundacja Pomost swoją działalnością obejmuje m.in. Zakład Karny Jastrzębie-Zdrój, Areszt Śledczy Mysłowice, Areszt Śledczy Gliwice, Zakład Karny Zabrze, Zakład Karny Wojkowice. To jedna z najbardziej prężnych organizacji pozarządowych na Śląsku. Została założona przez Edwarda Szeligę, który sam był więźniem i mierzył się ze stygmatyzacją tej grupy społecznej.

***

 Reportaż "Lepszy start" autorstwa Moniki Chrobak został wyemitowany we wtorek (24.10) o godz. 22.10 na antenie Trójki.