Strona główna > Artykuł

Minęło 50 lat od słynnego meczu Anglia - Polska. "Wembley 1973" - reportaż Krzysztofa Kuzaka

Studio Reportażu i Dokumentu

50 lat temu piłkarska reprezentacja Polski prowadzona przez trenera Kazimierza Górskiego zremisowała w Londynie na stadionie Wembley z Anglią 1:1. Ten wynik zapewnił Biało-Czerwonym awans do mistrzostw świata. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Krzysztofa Kuzaka pt. "Zwycięski remis". 

17 października 1973 roku - piłkarska reprezentacja Polski prowadzona przez trenera Kazimierza Górskiego zremisowała w Londynie na stadionie Wembley z Anglią 1:1fot. PAP/PA Archive

"Wembley 1973" - reportaż Krzysztofa Kuzaka

17 października 1973 roku drużyna pod wodzą Kazimierza Górskiego osiągnęła "zwycięski" remis 1:1. Gola dla Polski zdobył Jan Domarski. Drużyna Anglii wyrównała wynik dzięki karnemu Allana Clarka. Remis w spotkaniu z Anglią zapewnił polskiej drużynie awans do mistrzostw świata w Niemczech, gdzie podopieczni Górskiego wywalczyli trzecie miejsce.

50 lat temu cała Polska z zapartym tchem śledziła zmagania naszych piłkarzy. Na czas transmisji zamarł ruch na ulicach większych miast. Mecz rozgrywany był w ramach eliminacji do mistrzostw świata. Polskim piłkarzom do awansu wystarczał remis.

Drużyna angielska potrzebowała zwycięstwa i nikt w Wielkiej Brytanii nie przewidywał innego rozstrzygnięcia. - Anglicy byli lepsi, my tam jechaliśmy na pożarcie - wspomina bramkarz Jan Tomaszewski, o którym od 50 lat mówi się, że to człowiek, który zatrzymał Anglię. - Trzy tygodnie wcześniej Austria przegrała z nimi 7:0, a my byliśmy podobnym zespołem jak Austria. Stała się jedna z największych niespodzianek w historii światowego futbolu - mówi w reportażu. 

>>>ZOBACZ TEŻ: Legenda o Wembley - jak Polacy zatrzymali Anglię

***

Reportaż "Wembley 1973" autorstwa Krzysztofa Kuzaka został wyemitowany we wtorek (17.10) o godz. 23.10 na antenie Jedynki.