Strona główna > Artykuł

"Pamięć o tych, którzy żyli przed nami" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

1 listopada to dzień zadumy i wspominania. To czas pamięci o tych, którzy odeszli. Wspominamy naszych bliskich, rodziców, krewnych, przyjaciół, znajomych. Idziemy na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych – najbliższych, ale też za ludzi kultury, zasłużonych w walkach o niepodległość i innych wielu zasłużonych dla Polski. O naszej historii opowiadają nagrobne płyty, daty i inskrypcje przywołują czas, w jakim osoba zmarła żyła. Zatrzymanie się i zaduma nad konkretnym grobem, to jak "dotknięcie" czasu przeszłego.

1 listopada to dzień zadumy i wspominania. fot. Shutterstock

"Pamięć o tych, którzy żyli przed nami" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Są nekropolie znane i mniej znane. Po odwiedzeniu grobów najbliższych spacerujemy alejami, czytamy napisy na kolejnych nagrobkach i nasze myśli biegną do historii pochowanych tam osób. Ale na wielu cmentarzach jest wiele mogił, szczególnie z czasów wojny, z napisami NN, nazwisko nieznane. 

  Przeczytaj także:

Szczególnie Warszawa z jej ciężką historią powstańczą jest usiana takimi grobami. Mimo ciężkiej pracy historyków i wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego, szacuje się, że jest jeszcze ok. kilkadziesiąt tysięcy osób, których miejsc pochówku do dziś nie znamy. To pokazuje, jak wiele rodzin nie wie, jakie były losy ich bliskich i gdzie zostali pochowani. Pięknym zwyczajem jest zapalanie zniczy na grobach bliskich, ale też na tych, których już nikt nie odwiedza. Płonące znicze i świeczki są symbolem pamięci o zmarłych, wszystkich zmarłych… 

Stare Powązki - spacer z przewodnikiem/VAVA pl - Warszawa na filmowo

***

Reportaż Urszuli Żółtowskiej "Pamięć o tych, którzy żyli przed nami" został wyemitowany w środę (1 listopada) o godz. 22.10 na antenie Trójki.