Strona główna > Artykuł

Portret Aleksandry Piłsudskiej. "Skromna Pani Marszałkowa" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Sejm ogłosił rok 2023 rokiem Aleksandry Piłsudskiej. Była zuchwałą konspiratorką o znacznych zasługach dla odrodzenia polskiej państwowości, która w życiu politycznym pozostawała jednak w cieniu męża.

Marszałek Józef Piłsudski z żoną Aleksandrą Szczerbińską i córkami Wandą i Jadwigą w Belwederze. fot. PAP/CAF

"Skromna Pani Marszałkowa" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska urodziła się 12 grudnia 1882 roku w Suwałkach, „spokojnym gubernialnym miasteczku, niewyróżnionym specjalnie przez historię”.

Choć jej pierwsze świadome wspomnienia przypadają na ponad dwie dekady po upadku powstania styczniowego, w swoich "Wspomnieniach" Piłsudska snuje na przykład opowieść o tym, jak siedmioletniej dziewczynce babcia pozwala przymierzyć pierścionek z wygrawerowanym napisem "1863", jeśli złoży obietnicę, iż będzie polską patriotką. I była. Działaczka Uniwersytetu Latającego, konspiratorka, działaczka PPS-u, odważna i nieugięta. Takiej jej chyba nie znamy. Znacznie jej osobę przybliża nam Marta Sikorska, autorka książki o Aleksandrze.

Jaka naprawdę była, jakie były zasługi tej polskiej patriotki, te z czasów zaborów i te z okresu 20-lecia międzywojennego?

Czytaj również: 

***

Reportaż "Skromna Pani Marszałkowa" autorstwa Urszuli Żółtowskiej został wyemitowany w niedzielę (5.11) o godz. 17.10 w Jedynce.