Strona główna > Artykuł

"Kobiety niepodległości" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Wyszkolone i wykształcone. Wywiadowczynie, kurierki i instruktorki. Sanitariuszki i konstruktorki bomb. Ochotniczki z oddziałów żeńskich POW. Konspiratorki z oddziałów lotnych. Wypróbowane w boju. 

Oddział Ochotniczej Legii Kobiet w marszu przez Lwówfot. Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji / NAC

"Kobiety niepodległości" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Rosyjski publicysta czasów powstania styczniowego Mikołaj Berg pisał, że "kobieta polska jest wiecznym nieuległym i niewyleczonym spiskowcem". W niepodległej Rzeczypospolitej były elitą. Lekarki, publicystki, nauczycielki i artystki. Zasiadały w Sejmie i Senacie.

Pod koniec 1911 roku zapadła decyzja o przyjmowaniu kobiet do Związku Strzeleckiego. Dla ochotniczek we Lwowie, Krakowie i Wieliczce są organizowane szkolenia wojskowe. Jeszcze wcześniej kobiety działają w Organizacji Bojowej PPS. I tutaj wykazują się ogromnym poświęceniem, ideowością i wolą walki ponad wszystko. Ramię w ramię z mężczyznami. Wszystkie pochodziły z dobrych rodzin. Panny i mężatki... Wanda Filipkowska-Pełczyńska, Jadwiga Barthel de Weydenthal, Maria Stodolska-Krzewska, Aleksandra Szczerbińska, Aleksandra Zagórska... Przetarły szlak dla ochotniczek z Ochotniczej Legii Kobiet, konspiratorek z Armii Krajowej.

Zobacz również: 

***

Reportaż "Kobiety niepodległości" autorstwa Urszuli Żółtowskiej został wyemitowany we wtorek (7.11) o godz. 23.10 na antenie Programu 1.