Strona główna > Artykuł

Biuro Rzeczy Zaginionych. "Zguby" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Nie ma chyba człowieka, który nigdy niczego nie zgubił. W każdym klubie po weekendzie zbiera się tego karton. Na ławkach w parku leżą pozostawione rękawiczki, plecaki. Jednak najwięcej zgub można znaleźć w tramwajach, pociągach, metrze.

Od ponad 70 lat działa w Warszawie na ulicy Dzielnej – Stołeczne Biuro Rzeczy Znalezionych, trafiają tu zguby, które przynoszą uczciwi znalazcy. fot. Antoni Rokicki

"Zguby" reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Metro przewozi dziennie ponad 700 tysięcy pasażerów. Korzystają oni z podziemnej kolejki, jadąc do szkoły, pracy, na spotkanie ze znajomymi. Czasami w roztargnieniu, zamyśleniu zdarza się, że ktoś zostawia telefon, albo nie zauważy, że z kieszeni wypadły klucze. Co zrobić, gdy taka sytuacja się przydarzy?

Od ponad 70 lat działa w Warszawie na ulicy Dzielnej – Stołeczne Biuro Rzeczy Znalezionych, trafiają tu zguby, które przynoszą uczciwi znalazcy, ale też są przekazywane  przez pracowników komunikacji miejskiej, dworców czy lotniska. W 2022 roku przyjęto na przechowanie 9400 przedmiotów.

***

Reportaż "Zguby" autorstwa Grażyny Wielowieyskiej został wyemitowany w czwartek (16.11) o godz. 21.40 na antenie Czwórki.