Strona główna > Artykuł

"Na psi węch" - reportaż Romana Czejarka o specjalnie wyszkolonych psach

Studio Reportażu i Dokumentu

Przez kilka tygodni Polska żyła historią poszukiwań Grzegorza Borysa, podejrzanego o zamordowanie swojego 6-letniego syna. Zwłoki mężczyzny znaleziono w jednym z trójmiejskich zbiorników wodnych. W akcji poszukiwań brały udział służby mundurowe wyposażone w specjalistyczny sprzęt oraz… specjalnie wyszkolone psy zdolne wytropić ukrywającego się człowieka. Jak szkoli się takie czworonogi? Jakie warunki musi spełnić pies, by zdać specjalny egzamin? Kto jest jego opiekunem?

Arkadiusz Karwański (OSP Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego w Legionowie) i pies Zadra, Autor - Cezary Piwowarski/Polskie Radiofot. Cezary Piwowarski / Polskie Radio

"Na psi węch" - reportaż Romana Czejarka

Specjalnie wyszkolone psy przeznaczone do poszukiwań są m.in. szkolone przez strażaków, w tym przez strażaków ochotników. Jedna z najbardziej znanych ze swojej skuteczności drużyn w Polsce szkoli się i pracuje w podwarszawskim Legionowie. To Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego, która powstała w 2014 roku. Najpierw działała w Nowym Dworze Mazowieckim, a później przy Ochotniczej Straży Pożarnej Jabłonna.

Jak zdradza jeden z bohaterów reportażu, ćwiczenia z psami odbywają się również nocą. - Chodzi o to, żeby ćwiczenia odzwierciedlały akcję. Ze względu na to, że pracujemy głównie z psami, pracujemy nocą, dlatego, że nasze psy szukają osób żywych na wyznaczonym przez nas obszarze - wyjaśnia. - Celem jest wyeliminowanie osób postronnych, które mogą być w tej chwili na terenie. O tej porze mamy bardzo dużo grzybiarzy, więc staramy się trenować nocami - zaznacza. 

Dziesiątki akcji zakończonych sukcesem 

Jednostka ma na swoim koncie dziesiątki zakończonych sukcesem akcji. Szuka wszystkich - zagubionych grzybiarzy; osób chorych, które nie potrafią kontrolować swojego zachowania; uciekinierów; samobójców; także ludzi zasypanych przez śnieg lub utopionych w wodzie.

- Szkolimy się i próbujemy z mniejszymi i większymi sukcesami ratować ludzkie życia. Akcji jest sporo, jak na naszą grupę, średnio wychodzi nam ok. 25-30 akcji rocznie. W tym roku udało się uratować 9 osób - słyszymy w reportażu. 

Na czym polega specjalistyczne szkolenie psów? Jakie warunki musi spełnić pies, by zdać specjalny egzamin? Kto jest jego opiekunem? O tym w reportażu Romana Czejarka. 

Sprawdź także:

***

Reportaż "Na psi węch" autorstwa Romana Czejarka został wyemitowany we wtorek (14.11) o godz. 23.10 na antenie Programu 1.