Strona główna > Artykuł

Wizerunek św. Barbary, patronki górników. "Barbórecka" – reportaż Małgorzaty Lachendro (Radio Katowice)

Studio Reportażu i Dokumentu

Reportaż został wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory. To niesamowita historia związana z obrazem Świętej Barbary patronki górników i towarzyszki ich codziennego życia od połowy XIX wieku.

zdj. ilustracyjnefot. Tomasz Kudala/Shutterstock

"Barbórecka" – reportaż Małgorzaty Lachendro (Radio Katowice)

Wizerunki św. Barbary można spotkać w kopalnianych cechowniach i chodnikach, na sztandarach, w górniczych domach, kapliczkach i kościołach. Jest ich mnóstwo. Rzeźby i figurki z węgla, drewna i gipsu, grafiki i oleodruki, ale przede wszystkim obrazy. Reportaż opowiada o jednym z nich, ale żeby dotrzeć do tego niezwykłego wizerunku św. Barbary trzeba odnaleźć niepozorne skrzyżowanie w Piekarach Śląskich, na którym stoi znak. Ten znak ma kształt wieży kopalnianej i informuje, że na opustoszałym polu znajdowała się kiedyś kopalnia wydobywająca w czasach świetności kilkanaście tysięcy ton węgla na dobę.

Po kopalni Andaluzja nie zostało prawie nic. Nic prócz obrazu św. Barbary, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Patronki, którą górnicy z Andaluzji próbują ocalić od zapomnienia, tak jak ona niegdyś chroniła ich od złego.

Historię tego obrazu przybliżą nam dr Beata Piecha-van Schagen, z chorzowskiego skansenu i emerytowani górnicy Eugeniusz Świerc, Piotr Skowronek i Jerzy Baranowski. „Barbórecka” reportaż Małgorzaty Lachendro w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego. Muzyka Jędrzej Panek. 

***

Reportaż "Barbórecka' Małgorzaty Lachendro (Radio Katowice) został wyemitowany w poniedziałek (4.12) o godz. 22.10 na antenie Trójki.