Strona główna > Artykuł

Przyroda inspiracją do muzycznej twórczości. "Kiedy na ziemi mamy śnieg" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Radio kierowców

Michał Adamowicz jest wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim i muzykiem. Przyroda jest dla niego inspiracją w twórczości muzycznej. Jest też autorem przyrodniczych filmów dokumentalnych. Ich głównym bohaterem są cietrzewie, w chwili obecnej bardzo rzadkie ptaki. Obserwuje i bada je od lat: ostatnie ich ostoje to dolina Biebrzy i Tatrzański Park Narodowy.

Ostatnie ostoje cietrzewia to dolina Biebrzy i Tatrzański Park Narodowyfot. Erik Mandre/Shutterstock

"Kiedy na ziemi mamy śnieg" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Od dziecka był ornitologiem amatorem. To ojciec był tym, który opowiadał mu o legendarnych przełęczach, graniach, szczytach. I uczył obserwowania przyrody. A potem pojawił się cietrzew. I Tatry na początku przedwiośnia, przed świtem, poza szlakiem...

Jego pierwszy wyjazd badawczy zbiegł się w czasie w wybuchem pandemii. W styczniu zrobił kurs lawinowy i zaraz potem Tatrzański Park Narodowy został zamknięty. Bał się, że przepadnie cała wiosna, a to najważniejszy czas z punktu widzenia ornitologa, jedyny, kiedy cietrzewie się pokazują... Ale udało się. Dostał pozwolenie i poszedł w góry.

Jako badacz przyrody ma nieustannie wrażenie, że wszystko co ważne, dzieje się w terenie wtedy, gdy nas tam nie ma. Bo przyroda kocha ciszę i spokój. Uczy być blisko niej... Teraz jest czas na obserwację wilków.

***

Reportaż Urszuli Żółtowskiej "Kiedy na ziemi mamy śnieg" został wyemitowany we wtorek (5 grudnia) o godz. 22.10 na antenie Trójki.