Strona główna > Artykuł

"Poławiacze radiowych pereł" - reportaż Aleksandry Dobieszewskiej

Jedynka

Podczas gali w Studium Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie po raz 18. ogłoszono nazwiska polskich reportażystów nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów "Melchiory 2023". "Reportaż to perła wśród gatunków radiowych" - powiedziała podczas wydarzenia dziennikarka Agnieszka Kunikowska.

Ogłoszono laureatów w konkursach: Melchiory 2023, Grand Prix KRRiT oraz Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory. fot. C. Piwowarski/Polskie Radio

"Poławiacze radiowych pereł" - reportaż Aleksandry Dobieszewskiej

Reportaż to perła. Znajdziemy w nim wszystko

"Dla mnie reportaż to jest wszystko. To jest bohater, historia. To jest także to, co ja robię - wychodzę, słucham ludzi, potem układam to wszystko według mojego pomysłu. Reportaż jest najciekawszą formą radiową. W nim znajdziemy wszystko to, co jest najpiękniejszego i najciekawszego w radiu - powiedziała w reportażu "Poławiacze pereł" Ewelina Kosałka-Passia z Radia Katowice. 

"Dzięki reportażowi ja się zachwycam światem. Widzę dobro w ludziach. Ludzie dają mi nadzieję, przywracają wiarę w człowieka. Pokazują świat wielowymiarowy, barwny" - podkreśliła Aleksandra Sadokierska z Polskiego Radia Białystok. "Kilka razy w miesiącu pukam do kogoś do domu. Poznaję światy tych ludzi. Wychodzą z tego traktaty o ludzkim losie, o życiu" - dodała.

"Na początek potrzebna jest historia. Potem pomysł na opowiedzenie tej historii. Takie skonstruowanie dramaturgiczne tego reportażu, żeby ktoś nie wyłączył po paru minutach, tylko dotrwał do końca" - wskazała Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin. "Trzeba umieć słuchać ludzi. W radiu, w którym nie widać, trzeba pokazać naszego bohatera, wydarzenie" - zaznaczyła. 

"Być może niektórzy się oburzą. Dzięki reportażowi mamy możliwość popełnienia takiego grzechu dziennikarskiego - troszeczkę dać się uwieść naszym bohaterom. Nie musimy być zimni, surowi w stosunku do tych, o których opowiadamy, tych, z którymi rozmawiamy" - opowiedział Maciej Jastrzębski z Informacyjnej Agencji Radiowej. "Nie zwiodłem się na rozmówcach. Mam nadzieję, że oni nie zawiedli się na mnie" - stwierdził.

"Reportaż powinien się cechować jakimś rodzajem dramaturgii, świadomym użyciem dźwięku i przesłaniem. Być o czymś i jeszcze o czymś więcej" - powiedziała Agnieszka Czyżewska-Jacquemet z Polskiego Radia Lublin. "Przyszłością reportażu są młodzi ludzie, którzy się zakochają w dźwięku" - oceniła. Paweł Kurek z Informacyjnej Agencji Radiowej zwrócił uwagę, że internet to narzędzie, którym można się posłużyć, by dotrzeć do młodych.

Czytaj także:

Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2023" jest Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Konkurs odwołuje się do tradycji rodzimego reportażu oraz dorobku Melchiora Wańkowicza - jednego z najwybitniejszych polskich reportażystów.

Celem przedsięwzięcia jest odkrywanie i promowanie najlepszych twórców gatunku, jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych.


Czytaj także:


***

Reportaż "Poławiacze pereł" autorstwa Aleksandry Dobieszewskiej został wyemitowany we wtorek (5.12) w ramach pasma "Noc z Reportażem" w Programie 1.