Strona główna > Artykuł

"Malarz nie zna godziny" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Warszawskie Stowarzyszenie Plastyków obchodzi w tym roku 65-lecie – Naszym kapitałem są ludzie – przekonuje Adam Piotr Rutkowski, prezes organizacji. Niedawno w Staromiejskim Domu Kultury na warszawskiej Starówce odbył się nabór członków WSP. Kto zaprezentował swoje prace…?

– Jedni idą na imprezę, a inni malują – mówi z uśmiechem Patrycja Kujawa bohaterka reportażu "Malarz nie zna godziny" Antoniego Rokickiegofot. Polskie Radio/Antoni Rokicki

"Malarz nie zna godziny" - reportaż Antoniego Rokickiego

– "Nie do szuflady!". To nasz obowiązek moralny, aby pokazywać światu owoce naszego talentu – przekonuje Adam Piotr Rutkowski, prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków. Wyjazdy plenerowe, wykłady o historii sztuki czy wernisaże – to niektóre z atrakcji, jakie czekają na twórców, którzy zechcą dołączyć do organizacji, która powstała w 1958 roku. W latach pięćdziesiątych powstał bowiem Klub Amatorów Plastyków z siedzibą w Staromiejskim Domu Kultury przy Rynku Starego Miasta w Warszawie. Jak czytamy na stronie wsp.netgaleria.pl, odbywały się tam konsultacje i zajęcia praktyczne w pracowni malarstwa, w której członkowie Klubu doskonalili swój warsztat artystyczny pod kierunkiem artysty plastyka Jerzego Baurskiego. W kolejnych latach wielokrotnie zmieniano siedzibę organizacji, spotykano się m.in. w Pałacu Kultury i Nauki; Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego. 

28 listopada odbył się nabór członków WSP. Jedną z malarek, która spróbowała swoich sił i zaprezentowała komisji swoje prace, jest Anna Feja, z wykształcenia stomatolog. – Jak przeszłam na emeryturę, to zajęłam się malarstwem – opowiada bohaterka reportażu “Malarz nie zna godziny”. – Dostałam plakatówki, pędzelek i nie wiedziałam co z tym zrobić – przyznaje z uśmiechem. Dziś sztuka sprawia jej wielką przyjemność. Prace zostały dobrze ocenione przez komisję kwalifikacyjną WSP i Anna Feja będzie mogła rozwijać swój talent pod okiem innych artystów. 

Stowarzyszenie jest otwarte dla plastyków z całego kraju. – Jesteśmy otwarci nie tylko na mieszkańców Warszawy i okolic. Naszymi członkami zostają osoby z całego kraju. Wierzę, że ten trend się utrzyma i będziemy nad tym pracować – tłumaczy prezes Adam Piotr Rutkowski.

Kto jest artystą, a kto twórcą? Jak szukać inspiracji? Czy w malarstwie jest miejsce dla sztucznej inteligencji…? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w reportażu Antoniego Rokickiego. 

W reportażu wystąpili m.in.: Adam Piotr Rutkowski – Prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków; Danuta Bolek – wiceprezes ds. Organizacyjnych; Barbara Obrębska-Mikler – członek Zarządu; Roman Jakacki, Anna Feja, Elżbieta Wichrowska-Janikowska, Emilia Kulczycka, Patrycja Kujawa, Grażyna Cholewińska.

***

Reportaż "Malarz nie zna godziny" Antoniego Rokickiego został wyemitowany w poniedziałek (18 grudnia) o godz. 22.10 na antenie Trójki. 

ans