Strona główna > Artykuł

"Benek" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o Dariuszu Lorantym, negocjatorze policyjnym

Studio Reportażu i Dokumentu

Porwania dla okupu, groźby obcięcia palców a nawet zabójstwa, terror spożywczy - czyli szantaż szefa  jednej z największych firm tej branży HORTEXU czy sieci handlowej GEANT i negocjacje z terrorystą w banku i...samobójcą - to tylko niektóre doświadczenia jednego ze znanych w kraju negocjatorów policyjnych. To Dariusz Loranty - oficer policji, Dowódca Zespołu Negocjatorów Policyjnych.

nadkom. Dariusz Loranty - negocjator policyjnyfot. M. Baranowski

"Benek" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

To współtwórca nowatorskiej koncepcji negocjacji policyjnych jako elementu taktyki zwalczania terroru kryminalnego, wymuszeń rozbójniczych i uprowadzeń  osób. Szef ekspert bezpieczeństwa Środkowoeuropejskiego Instytutu Badań i Analiz Strategicznych CIRSA (Central European Institute of Research and Strategic Analysis). 

To także absolwent szkolenia policyjnego FBI, który do służby trafił - jak podkreśla z rozsądku - za chlebem. Nie widząc przyszłości w rodzinnym mieście w woj. świętokrzyskim, zdecydował się szukać pomysłu na siebie w Warszawie. Po pierwszych próbach prowadzenia biznesu, postanowił na początku lat dziewięćdziesiątych wstąpić do policji. Były to czasy, gdy do tej służby nie garnęło się zbyt wielu. To lata działalności gangów, które korzystając z niedoborów kadrowych w policji, jej niedofinansowania i prawa, które nie przystawało do realiów rodzącego się kapitalizmu w Polsce i przestępczości, rozwijały niemal bezkarnie swoją działalność.

Dariusz Loranty opisuje min. emocje związane z przekazywaniem łupu gangowi tzw. "obcinaczy palców", cieszącej się złą opinią i budzącą przerażenie grupie mokotowskiej. W tym przypadku – porwania dla okupu obywatela Indii, starania o jego uwolnienie skończyły się porażka. Ciała Hindusa nie odnaleziono do dziś.

Dariusz Loranty swoje wrodzone zdolności, charakter i styl swojskiego "chłopaka" ze świętokrzyskiego wykorzystywał z powodzeniem w swojej pracy. Dowodzą tego bezspornie negocjacje jakie prowadził z szantażystami prezesa międzynarodowej sieci sklepów czy giganta na rynku spożywczym. W reportażu wykorzystano część nagrań policyjnych z przeprowadzanych rozmów z przestępcami, które są wykorzystywane przy szkoleniu służb dochodzeniowo śledczych i negocjatorów. 

Czytaj także:


***

Reportaż "Benek" autorstwa Adama Bogoryja-Zakrzewskiego został wyemitowany we wtorek (19.12) w ramach pasma "Noc z Reportażem" w Programie 1.